آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

1:15:05 AM 1398 / 06 / 27
 

" مرکز اطلاع رسانی دارو سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان "

 تاریخچه مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم (DPIC) در شهرستان کاشان

 در قرن حاضر که قرن اطلاعات می باشد و در جوامعی که روز به روز با گسترش و تغییرات چشم گیر اطلاعات دارویی و سموم روبرو می باشد، دسترسی مستقیم به منابع علمی جهانی برای بالا بردن توانمندی پاسخ گویی کاربران دارویی در بخش های بهداشت و درمان ضروری است ، بدین منظور از سال های نخست دهه 60 میلادی ، مراکز اطلاعات دارویی (DPIC) در دانشگاههای بزرگ پزشکی ایالت متحده آمریکا تاسیس شد . هدف این مراکز ، ارایه اطلاعات دارویی برای گروه های پزشکی ، دندان پزشکی و پرستاری و همچنین ارایه آموز های دارویی لازم به دانشجویانی بود که در تیم های تخصصی مراقبت های بهداشتی درمانی فعالیت می نمودند . 

گردانندگان اصلی این مرکز ، داروسازان بوده اند  که با توجه به پیشینه آموزشی ، مناسب ترین گروه تخصصی برای انتخاب و ارایه اطلاعات در مورد داروها به دیگر گروه ها بوده اند . راه اندازی مراکز اطلاعات دارویی و تداوم فعالیت آنها در هر کشوری یکی از شاخص های توسعه بر اساس معیار های سازمان بهداشت جهانی به شمار می رود .

امروزه مراکز اطلاعات دارویی دنیا در مراکز بهداشتی دانشگاهی ، بیمارستان ها و دانشکده های داروسازی و دیگر سازمان های وابسته قرار دارد .

آمار گزارشات این مراکز در سرارسر جهان در تصمیم گیری های بهداشتی درمانی و آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد از آنجا که بسیاری از گزارشات و اطلاعات بدست آمده توسط این مراکز قابل استفاده در همان کشور است راه اندازی اینگونه مراکز در هر کشوری برای جمع آوری آمار ، ارقام و اطلاعات منطقه ای و کشوری ضروری می باشد .

واحد اطلاع رسانی دارو ها و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان واقع در اداره نظارت بر دارو و مواد مخدر معاونت غذا و دارو از تاریخ 1/10/86 شروع بکار نموده و همه روزه به جزء ایام تعطیل از ساعت 8 الی 14 به سوالات همشهریان و همکاران گروه پزشکی اعم از داروسازان و پزشکان ، در زمینه های مختلف علوم دارویی پاسخ می دهد .

شماره تلفن این مرکز     190  و  1490  می باشد .

 

شرح وظایف و عملکرد مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم:

  • پاسخگویی به سوالات تلفنی مردم در زمینه دارو و سموم برای گروه پزشکی و عامه مردم
  • اطلاع رسانی دارویی به عموم مردم و گروه پزشکی در زمینه نحوه مصرف، تداخلات دارویی، مصرف در بارداری و شیر دهی و ...
  • تهیه خبر نامه های دارویی
  • برگزاری سمینار های مربوطه با امتیاز باز آموزی
  • ارایه اطلاعات لازم و اولیه به مسمومین و همراهان کادر پزشکی در پیشگیری از سوء مسمومیت ها
  • آموزش در زمینه مصرف بهینه دارو و جلوگیریاز رواج مصرف بی رویه آنها در سطح عموم مردم
  • همکاری با گروه پزشکی برای جلوگیری از اشتباهات نسخه نویسی
  • پاسخگویی به کمبود های دارویی بیماران

 

 

   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر