1. واکسن دیگر بیماری­ها در پیشگیری از کرونا تأثیری نداشته و هر بیماری احتیاج به واکسن مخصوص به خودش را دارد.اگر امروزه در بعضی از سایت ها ذکر می شود که واکسنی برای کرونا موثر است مستندات علمی هنوز ندارد .          2. سیر جزو خوراکی­هایی است که دارای برخی خواص ضدمیکروبی هستند و هیچ مطالعه­ای اثر ضدکرونایی سیر را تأیید نکرده است، هر چند که مصرف آن مانند بقیه سبزیجات درحد معمول توصیه می گردد .              3. ویروس کرونا حتی در هوای گرم و مرطوب نیز منتقل میشو؛ بنابراین حتی در این نوع از آب و هوا از شست و شوی مرتب دستان و عدم لمس صورت خود غافل نشوید.         4. آنتی­ بیوتیک­ ها برای عفونت­ های باکتریایی مناسب بوده و جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا مؤثر نیستند. از مصرف خودسرانه آن­ها جداً خودداری کنید.         5. بدن بدون توجه به دمای محیط، دمای خود را در محدوده نرمال حفظ میکند؛ بنابراین قرار گرفتن در هوای گرم شما را از ویروس مصون نگه نمی­ دارد.        6.دوش گرفتن روزانه و شستشوی بدن با صابون توصیه می شود،ولی دوش گرفتن با آب بسیار داغ شما را از ویروس مصون نگه نمی­دارد و حتی می­تواند به شما آسیب برساند.         7. کرونا، یک بیماری تنفسی بوده و توسط قطرات بزاق موجود در سطوح و محیط پخش می­شود؛ تاکنون مدارکی مبنی بر انتقال این ویروس توسط نیش زدن حشرات گزارش نشده است .               8. افراد با سنین بالاتر و بیماری­های زمینه­ای در مقابل این ویروس حساس­تر هستند. بنابراین نیاز است که این افراد مراقبت­های بهداشتی را با دقت بیشتری انجام دهند.               9. هنوز هیچ دارویی جهت پیشگیری از این بیماری معرفی نشده است. بهترین راه پیشگیری شست و شوی مداوم دست­ها و خودداری از لمس صورت و رعایت فاصله بین افراد می باشد.                10.   اسکنرهای حرارتی موجود در فرودگاه­ها و جاده­ها تنها افرادی را که علائم بیماری در آن­ها ظهور کرده است شناسایی می­کنند. بین 2 تا 15 روز زمان احتیاج است تا افراد مبتلا دچار تب شوند. از جا به جایی بین شهرها خودداری کنید.

3:19:20 AM 1401 / 11 / 19
 

" مرکز اطلاع رسانی دارو سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان "

 تاریخچه مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم (DPIC) در شهرستان کاشان

 در قرن حاضر که قرن اطلاعات می باشد و در جوامعی که روز به روز با گسترش و تغییرات چشم گیر اطلاعات دارویی و سموم روبرو می باشد، دسترسی مستقیم به منابع علمی جهانی برای بالا بردن توانمندی پاسخ گویی کاربران دارویی در بخش های بهداشت و درمان ضروری است ، بدین منظور از سال های نخست دهه 60 میلادی ، مراکز اطلاعات دارویی (DPIC) در دانشگاههای بزرگ پزشکی ایالت متحده آمریکا تاسیس شد . هدف این مراکز ، ارایه اطلاعات دارویی برای گروه های پزشکی ، دندان پزشکی و پرستاری و همچنین ارایه آموز های دارویی لازم به دانشجویانی بود که در تیم های تخصصی مراقبت های بهداشتی درمانی فعالیت می نمودند . 

گردانندگان اصلی این مرکز ، داروسازان بوده اند  که با توجه به پیشینه آموزشی ، مناسب ترین گروه تخصصی برای انتخاب و ارایه اطلاعات در مورد داروها به دیگر گروه ها بوده اند . راه اندازی مراکز اطلاعات دارویی و تداوم فعالیت آنها در هر کشوری یکی از شاخص های توسعه بر اساس معیار های سازمان بهداشت جهانی به شمار می رود .

امروزه مراکز اطلاعات دارویی دنیا در مراکز بهداشتی دانشگاهی ، بیمارستان ها و دانشکده های داروسازی و دیگر سازمان های وابسته قرار دارد .

آمار گزارشات این مراکز در سرارسر جهان در تصمیم گیری های بهداشتی درمانی و آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد از آنجا که بسیاری از گزارشات و اطلاعات بدست آمده توسط این مراکز قابل استفاده در همان کشور است راه اندازی اینگونه مراکز در هر کشوری برای جمع آوری آمار ، ارقام و اطلاعات منطقه ای و کشوری ضروری می باشد .

واحد اطلاع رسانی دارو ها و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان واقع در اداره نظارت بر دارو و مواد مخدر معاونت غذا و دارو از تاریخ 1/10/86 شروع بکار نموده و همه روزه به جزء ایام تعطیل از ساعت 8 الی 14 به سوالات همشهریان و همکاران گروه پزشکی اعم از داروسازان و پزشکان ، در زمینه های مختلف علوم دارویی پاسخ می دهد .

شماره تلفن این مرکز     190  و  1490  می باشد .

 

شرح وظایف و عملکرد مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم:

  • پاسخگویی به سوالات تلفنی مردم در زمینه دارو و سموم برای گروه پزشکی و عامه مردم
  • اطلاع رسانی دارویی به عموم مردم و گروه پزشکی در زمینه نحوه مصرف، تداخلات دارویی، مصرف در بارداری و شیر دهی و ...
  • تهیه خبر نامه های دارویی
  • برگزاری سمینار های مربوطه با امتیاز باز آموزی
  • ارایه اطلاعات لازم و اولیه به مسمومین و همراهان کادر پزشکی در پیشگیری از سوء مسمومیت ها
  • آموزش در زمینه مصرف بهینه دارو و جلوگیریاز رواج مصرف بی رویه آنها در سطح عموم مردم
  • همکاری با گروه پزشکی برای جلوگیری از اشتباهات نسخه نویسی
  • پاسخگویی به کمبود های دارویی بیماران

 

 

   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر