1. واکسن دیگر بیماری­ها در پیشگیری از کرونا تأثیری نداشته و هر بیماری احتیاج به واکسن مخصوص به خودش را دارد.اگر امروزه در بعضی از سایت ها ذکر می شود که واکسنی برای کرونا موثر است مستندات علمی هنوز ندارد .          2. سیر جزو خوراکی­هایی است که دارای برخی خواص ضدمیکروبی هستند و هیچ مطالعه­ای اثر ضدکرونایی سیر را تأیید نکرده است، هر چند که مصرف آن مانند بقیه سبزیجات درحد معمول توصیه می گردد .              3. ویروس کرونا حتی در هوای گرم و مرطوب نیز منتقل میشو؛ بنابراین حتی در این نوع از آب و هوا از شست و شوی مرتب دستان و عدم لمس صورت خود غافل نشوید.         4. آنتی­ بیوتیک­ ها برای عفونت­ های باکتریایی مناسب بوده و جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا مؤثر نیستند. از مصرف خودسرانه آن­ها جداً خودداری کنید.         5. بدن بدون توجه به دمای محیط، دمای خود را در محدوده نرمال حفظ میکند؛ بنابراین قرار گرفتن در هوای گرم شما را از ویروس مصون نگه نمی­ دارد.        6.دوش گرفتن روزانه و شستشوی بدن با صابون توصیه می شود،ولی دوش گرفتن با آب بسیار داغ شما را از ویروس مصون نگه نمی­دارد و حتی می­تواند به شما آسیب برساند.         7. کرونا، یک بیماری تنفسی بوده و توسط قطرات بزاق موجود در سطوح و محیط پخش می­شود؛ تاکنون مدارکی مبنی بر انتقال این ویروس توسط نیش زدن حشرات گزارش نشده است .               8. افراد با سنین بالاتر و بیماری­های زمینه­ای در مقابل این ویروس حساس­تر هستند. بنابراین نیاز است که این افراد مراقبت­های بهداشتی را با دقت بیشتری انجام دهند.               9. هنوز هیچ دارویی جهت پیشگیری از این بیماری معرفی نشده است. بهترین راه پیشگیری شست و شوی مداوم دست­ها و خودداری از لمس صورت و رعایت فاصله بین افراد می باشد.                10.   اسکنرهای حرارتی موجود در فرودگاه­ها و جاده­ها تنها افرادی را که علائم بیماری در آن­ها ظهور کرده است شناسایی می­کنند. بین 2 تا 15 روز زمان احتیاج است تا افراد مبتلا دچار تب شوند. از جا به جایی بین شهرها خودداری کنید.

6:34:32 AM 1401 / 05 / 21
 
اخبار معاونت غذا و دارو

تشریح جزئیات طرح «دارویاری» در داروخانه‌ها/ افزایش قیمت‌ها از جیب بیمار پرداخت نمی‌شود

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان با اشاره به اینکه با اجرای طرح دارویاری قیمت دارو برای مصرف کننده افزایش پیدا نخواهد کرد، خاطرنشان کرد: در این طرح دولت یارانه‌ای را که تا قبل از این بابت وارد کردن اقلام دارویی با ارز ۴۲۰۰ تومانی به شرکت‌های وارداتی پرداخت می‌کرد، به شرکت‌های بیمه‌ای پرداخت می‌کند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از کاشان، محسن تقی‌زاده، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان در جمع خبرنگاران با عرض تسلیت فرارسیدن ماه محرم ضمن اشاره به اجرای طرح دارویاری از ۲۳ تیرماه ۱۴۰۱ در سطح کشور اظهار داشت: از اواخر سال ۱۳۹۷ به دلیل تحریم‌های ظالمانه‌ای که بر علیه کشورمان شروع شده بود با کمبودهای دارویی مواجه بودیم و به مرور زمان با شروع کرونا این کمبودها بیشتر شد؛ به‌طوری که در سال ۱۳۹۹ کمبودها به ۱۵۰ قلم دارویی رسید.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت دارو در سال‌های اخیر متأثر از دو عامل داخلی و خارجی دانسته و افزود: بیش از ۹۶ درصد داروهای مصرفی در داخل کشور تولید می‌شود و تنها ۴ درصد آن به صورت محصول نهایی به کشور وارد می‌شود.

تقی‌زاده اضافه کرد: برای ساخت محصول‌هایی که در داخل انجام می‌شود یک سری مواد اولیه و جانبی مورد نیاز است که باید از خارج وارد کشور شود و در حوزه تولید دارو داخل کشورمان اقلام بسته‌بندی مثل قوطی، شیشه، جعبه، و ... در طی این دو سه سال اخیر مشمول افزایش قیمت‌های مختلفی قرار گرفتند که مجموع این عوامل افزایش قیمت تمام شده دارو طی سال‌های اخیر شده است.

با اجرای طرح دارویاری قیمت دارو برای مصرف‌کننده افزایش پیدا نخواهد کرد

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان با اشاره به اینکه با اجرای طرح دارویاری قیمت دارو برای مصرف کننده افزایش پیدا نخواهد کرد، خاطرنشان کرد: در این طرح دولت یارانه‌ای را که تا قبل از این بابت وارد کردن اقلام دارویی با ارز ۴۲۰۰ تومانی به شرکت‌های وارداتی پرداخت می‌کرد، به شرکت‌های بیمه‌ای پرداخت می‌کند.

وی افزود: این بدان معناست که اقلام دارویی با ارز آزاد وارد کشور می‌شود و با قیمت بالاتری در داروخانه‌ها عرضه می‌شود، اما شرکت‌های بیمه‌ای مابه‌التفاوت افزایش هزینه‌های جدید داروها نسبت به قبل از اجرای این طرح را از طریق یارانه‌ای که دولت در اختیارشان قرار گرفته پرداخت می‌کنند.

دولت مکلف است یارانه دارو را به شرکت‌های بیمه پرداخت کند

تقی‌زاده در ادامه به تشریح جزئیات اجرایی طرح دارویاری پرداخت و گفت: در فاکتور اقلام دارویی صادر شده توسط داروخانه‌ها یک قسمت سهم بیمار، یک قسمت سهم بیمه و یک قسمت هم سهم دولت نوشته می‌شود که این همان یارانه‌ای است که دولت مکلف است که آن را به حساب بیمه‌ها واریز کند، بدون اینکه هزینه‌ای از جیب مردم پرداخت بشود.

 معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه با اجرای این طرح از قاچاق دارو به خارج از کشور جلوگیری می‌کند، تصریح کرد: در سال‌های گذشته دارو به صورت غیرقانونی به قیمت دولتی از ایران به خارج قاچاق می‌شد و چون قیمت آن بسیار ارزان بود وقتی به کشورهای دیگر می‌رفت چندین برابر قیمتی که در داخل کشور به فروش می‌رسید، در آنجا فروخته می‌شد.

وی بیان داشت: چون شرکت‌های تولید کننده دارو، برای تولید محصولات خود ارز دولتی دریافت می‌کردند عملاً حق صادرات آن‌ها را با قیمت دولتی نداشتند و چون قیمت تمام شده آن خیلی زیاد بود و اگر می‌خواستند وارد حوزه صادرات بشوند باید با تعرفه آزاد مواد اولیه مورد نیاز خود را وارد می‌کردن بیاورند چون آزاد می‌فروشند.

با اجرای طرح دارویاری ۴۵۶ قلم دارویی تحت پوشش بیمه می‌گیرند

تقی‌زاده با اشاره به اینکه ۳۶۶ قلم دارو بیماران قلبی، دیابتی، کلیوی، فشار خون، و داروهای پرمصرفی که پزشکان بسیار توصیه می‌کردند و قبلاً تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گرفت با اجرای این طرح تحت پوشش قرار گرفته، افزود: یکی از مباحث مطرح در کشور عرضه دارو بدون نسخه (otc) در داروخانه‌ها است که سرماخوردگی، استامینوفن، شربت‌های ضد سرفه و مکمل‌هایی مثل ویتامین‌ها از این دست اقلام داروها است که تحت پوشش بیمه‌ای نبوده و از قبل افزایش قیمت پیدا کرده بودند و بنابراین نیازی به تغییر قیمت مجدد در این طرح نداشته و در قیمت آن‌ها تغییر ایجاد نخواهد شد و بر اساس اجرای این طرح ۱۱۹ قلم دارو تحت پوشش تعهدات بیمه قرار گرفت.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان ادامه داد: داروهای وارداتی که معمولاً داروهای سرطانی، پیوندها و بیماری‌های خاص هستند، همچنان مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده و با قیمت دولتی در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.

وی بیمه رایگان بیش از ۶ میلیون نفر از مردم در ابتدای سال ۱۴۰۱ را پیش‌درآمد اجرای طرح دارویاری دانست و یادآور شد: در مرحله اول سه ماه، تمام کسانی که اصلاً بیمه نبودند به صورت رایگان بیمه می‌شوند و در مرحله دوم بعد از گذشت سه ماه دهک‌های اول دوم و سوم مجدداً به صورت رایگان بیمه خواهند بود، اما دهک‌های ۴ و ۵ و ۶  بایستی درصدی را به عنوان حق بیمه پرداخت کرده و دهک‌های ۸ و ۹ و ۱۰ نیز باید حق بیمه خود را به صورت کامل پرداخت نمایند.

تقی‌زاده اساس اجرای طرح دارویاری را بر مبنای نسخه پزشک عنوان کرد و افزود: قرار بر این بوده است که کسی بدون نسخه دارو نگیرد، زیرا با اجرای این طرح قیمت داروها افزایش پیدا کرده است، وقتی بدون نسخه بخواهیم دارویی را که قبلاً استفاده می‌کردیم مجدداً تهیه کنیم، هزینه آن به صورت آزاد محاسبه شده و از جیب بیمار بایستی پرداخت شود، بنابراین برای اینکه این هزینه تحت پوشش بیمه قرار بگیرد بایستی حتماً از طریق نسخه پزشک اقدام به دریافت دارو کنیم.

تنها داروهای تولید شده در داخل کشور شامل طرح دارویاری می‌شوند

 معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه در این مرحله صرفاً داروهایی تولید داخل هستند، مشمول این طرح‌ها خواهند شد افزود: برخی از مکمل‌های مانند ویتامین A، D و برخی داروهای گیاهی و داروهای خارجی مشمول این طرح نمی‌شوند و قیمت مورد تعهد بیمه‌های پایه همزمان و متناسب با ابلاغ‌های جدید اصلاح شد به نحوی که پرداختی بیماران در مقایسه با پیش از اجرای طرح تغییر پیدا نمی‌کند.

ملاک قیمت‌گذاری داروها پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان غذا و دارو است

وی با بیان اینکه ملاک قیمت دارو فقط سایت سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت است اظهار کرد: در سال‌های گذشته هرکدام از شرکت‌های بیمه‌گر مانند سازمان تأمین اجتماعی، خدمات درمانی هر قیمتی که خودشان تعیین می‌کردند پرداخت می‌کردند، اما الان برای هماهنگی بین شرکت‌ها ملاک قیمت دارو از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان غذای دارو است، نرم‌افزارهای سازمان بیمه‌های تأمین اجتماعی، نیروهای مسلح و خدمات بیمه سلامت عملاً یکی شده‌اند اختلاف قیمت نداریم.

تقی‌زاده بیمه‌های پایه را مشمول اجرای این طرح دانست و افزود: طرح دارویاری، یارانه‌ای است که دولت بابت دارو به همه کسانی می‌دهد که نسخه دارند و این هزینه هیچ باری را به بیمه تکمیلی افراد اضافه نخواهد کرد و صرفاً بیمه‌های پایه موظف به پرداخت آن هستند.

 معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان از وجود مشکلاتی در ابتدای اجرای این طرح در شهرستان کاشان خبر داد و گفت: در فرایند اجرای این طرح قسمتی که مربوط به دولت، سازمان‌های بیمه‌گر و سازمان غذا و دارو بود انجام شده بود، قیمت‌های جدید را اعلام کرده بودند؛ اما در سطح شهرستان چون زیرساخت‌های داروخانه‌ها هنوز آپدیت نشده بود، همه دانشگاه‌های علوم پزشکی طرح ضربتی را شروع کردند برای اینکه به داروخانه‌ها هم آموزش داده و هم بتوانیم نرم‌افزارها را آپدیت کنیم.

همه داروخانه مکلف به صدور فاکتور ریز اقلام برای بیماران هستند

وی از الزام کلیه داروخانه‌ها برای صدور فاکتور ریز اقلام برای بیماران خبر داد و افزود: برای اینکه هیچ‌گونه خللی برای پرداخت مردم پیدا نشود داروخانه‌هایی که نرم‌افزارهایشان به روز نشده بود حق افزایش قیمت هم نداشتند.

تقی‌زاده با بیان اینکه تعداد ۸۵ داروخانه در سطح شهرستان کاشان و آران و بیدگل تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کاشان هستند، یادآور شد: همه داروخانه‌ها همه طرف قرارداد با بیمه هستند که مشکل ما درست نشدن نرم‌افزارها بود؛ ما در دانشگاه یک نرم‌افزار داشتیم ولی داروخانه‌ها شاید با ۵۰ شرکت نرم‌افزاری ارتباط داشتند که همهٔ آن‌ها را باید بروز می‌کردند. از آنجایی که قیمت داروها به صورت یکنواخت به‌روزرسانی نشده و از ۲۰ تا ۱۰۰ درصد به‌روزرسانی شده است، امکان محاسبه دستی آن امکان‌پذیر نیست.

 معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان در پایان با اعلام برداشتن سقف ریالی نسخ بیمه سلامت گفت: قبلاً اگر نسخه شما از یک سقف ریالی بالاتر می‌رفت بیمه‌ها پرداخت نمی‌کردند، اما الآن این سقف برداشته شده و هر میزان که باشد پرداخت می‌شود.

وی بیان کرد: بیمه‌های روستایی چون اقلام دارویی که برایشان تجویز می‌شد تعدادش کمتر بود سقف تجویزشان برداشته شده است و از آنجایی که بیمه‌های روستایی و عشایر داروهایشان را در مراکز دریافت می‌کنند طبق آخرین ابلاغ وزارت بهداشت مابه‌التفاوت قیمت دارو را  داروخانه از بیمار حق ندارد بگیرد و بایستی آن را بر اساس نسخه لیست و به معاونت بهداشت دانشگاه ارسال کند تا آن معاونت بهداشت هزینه آن را پرداخت کند.

 

 

ساعت : 9:25 -  روز  : یکشنبه  - 9 /  5 / 1401 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :41

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :
  نظرات كاربران:


   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر