1. واکسن دیگر بیماری­ها در پیشگیری از کرونا تأثیری نداشته و هر بیماری احتیاج به واکسن مخصوص به خودش را دارد.اگر امروزه در بعضی از سایت ها ذکر می شود که واکسنی برای کرونا موثر است مستندات علمی هنوز ندارد .          2. سیر جزو خوراکی­هایی است که دارای برخی خواص ضدمیکروبی هستند و هیچ مطالعه­ای اثر ضدکرونایی سیر را تأیید نکرده است، هر چند که مصرف آن مانند بقیه سبزیجات درحد معمول توصیه می گردد .              3. ویروس کرونا حتی در هوای گرم و مرطوب نیز منتقل میشو؛ بنابراین حتی در این نوع از آب و هوا از شست و شوی مرتب دستان و عدم لمس صورت خود غافل نشوید.         4. آنتی­ بیوتیک­ ها برای عفونت­ های باکتریایی مناسب بوده و جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا مؤثر نیستند. از مصرف خودسرانه آن­ها جداً خودداری کنید.         5. بدن بدون توجه به دمای محیط، دمای خود را در محدوده نرمال حفظ میکند؛ بنابراین قرار گرفتن در هوای گرم شما را از ویروس مصون نگه نمی­ دارد.        6.دوش گرفتن روزانه و شستشوی بدن با صابون توصیه می شود،ولی دوش گرفتن با آب بسیار داغ شما را از ویروس مصون نگه نمی­دارد و حتی می­تواند به شما آسیب برساند.         7. کرونا، یک بیماری تنفسی بوده و توسط قطرات بزاق موجود در سطوح و محیط پخش می­شود؛ تاکنون مدارکی مبنی بر انتقال این ویروس توسط نیش زدن حشرات گزارش نشده است .               8. افراد با سنین بالاتر و بیماری­های زمینه­ای در مقابل این ویروس حساس­تر هستند. بنابراین نیاز است که این افراد مراقبت­های بهداشتی را با دقت بیشتری انجام دهند.               9. هنوز هیچ دارویی جهت پیشگیری از این بیماری معرفی نشده است. بهترین راه پیشگیری شست و شوی مداوم دست­ها و خودداری از لمس صورت و رعایت فاصله بین افراد می باشد.                10.   اسکنرهای حرارتی موجود در فرودگاه­ها و جاده­ها تنها افرادی را که علائم بیماری در آن­ها ظهور کرده است شناسایی می­کنند. بین 2 تا 15 روز زمان احتیاج است تا افراد مبتلا دچار تب شوند. از جا به جایی بین شهرها خودداری کنید.

5:06:43 AM 1400 / 03 / 25
 
اخبار معاونت غذا و دارو

پرهیز شهروندان از مصرف خودسرانه داروها در موج چهارم کرونا

مدیر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: شهروندان از مصرف خودسرانه دارو به ویژه آنتی بیوتیک‌ها خودداری کنند زیرا کاهش مقاومت بدن در موج چهارم کرونا، ممکن است باعث شدت بیماری شود.

 

 

به گزارش وب دا، دکتر محمد حسین خیاط کاشانی افزود: بررسی رفتاری مصرف داروها از ابتدای امسال و آغاز پیک چهارم بیماری نسبت به اسفند ماه سال  گذشته، روند افزایشی مصرف خودسرانه داروها را نشان می‌دهد که این بسیار خطرناک است و چنین رفتارهایی تنها منجر به پایین آمدن مقاومت بدن افراد، افزایش شمار بیماران بدحال و در مواردی منجر به مسمومیت های دارویی می‌گردد.

وی، با اشاره به اینکه داروهای ضدالتهاب استروئیدی یا همان کورتون ها از جمله داروهایی هستند که به صورت خودسرانه در بیماران مبتلا به کرونا مصرف می شود، تصریح کرد: در مطالعات انجام شده این داروها در زمان خاصی از دوره بیماری و با مقدار مشخصی که توسط پزشک معالج تعیین میگردد در کنار سایر داروهای مصرفی اثرات مطلوبی نشان می دهد، هرچند در سایر افراد تنها منجر به ضعف سیستم ایمنی و بدتر شدن وضعیت بیمار می شود.

دکتر خیاط کاشانی، با تاکید بر اینکه از مصرف این داروها بدون مشورت با پزشک متخصص جدا بپرهیزید، ادامه داد: تامین دارو برای بیماران سرپایی و بستری در موج چهارم شیوع کرونا مشکلی ندارد اما با توجه به شواهد مبنی بر افزایش بیشتر مبتلایان، لازم است با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از حاد شدن بیشتر وضعیت جلوگیری گردد.

وی، با اشاره به تولید این اقلام دارویی به همت شرکت‌های تولیدکننده داخلی به‌ منظور دسترسی آسان بیماران  کووید۱۹ به داروهای ضدویروس، یادآور شد: با توجه به مصرف این داروها در بیماران سرپایی و بستری موقت بر اساس پروتکل‌های ابلاغی، برای  کاهش بار بیمارستان‌ها در موج چهارم کرونا، ترتیبی اتخاذ شده تا اقلام دارویی در داروخانه‌های منتخب به اندازه کافی در دسترس باشد.

 دکتر خیاط کاشانی داشت: مهم‌ترین نکته در درمان بیماران کرونا مراجعه زود هنگام به مراکز درمانی است و اکنون مشاهده می‌شود که بسیاری از افراد علایم دارند اما با گذشت چند روز  به پزشک مراجعه می‌کنند و زمانی درمان آغاز می‌شود که ویروس بر اندام‌ها غلبه کرده و  ریه درگیر شده و شرایط درمانی دشوارتر می‌شود.

محور کارکرد داروهای ضد ویروس معمولا از طریق کاهش تکثیر ویروس بوده و اثر بخشی آن ها عمدتا در 10 روز اول بیماری (که تکثیر در آن رخ می دهد) دیده شده و پس از آن تأثیر آن ها کاهش می یابد.

ساعت : 11:11 -  روز  : دو شنبه  - 3 /  3 / 1400 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :32

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :
  نظرات كاربران:


   

جشنواره پرتال
Error for portal93