1. واکسن دیگر بیماری­ها در پیشگیری از کرونا تأثیری نداشته و هر بیماری احتیاج به واکسن مخصوص به خودش را دارد.اگر امروزه در بعضی از سایت ها ذکر می شود که واکسنی برای کرونا موثر است مستندات علمی هنوز ندارد .          2. سیر جزو خوراکی­هایی است که دارای برخی خواص ضدمیکروبی هستند و هیچ مطالعه­ای اثر ضدکرونایی سیر را تأیید نکرده است، هر چند که مصرف آن مانند بقیه سبزیجات درحد معمول توصیه می گردد .              3. ویروس کرونا حتی در هوای گرم و مرطوب نیز منتقل میشو؛ بنابراین حتی در این نوع از آب و هوا از شست و شوی مرتب دستان و عدم لمس صورت خود غافل نشوید.         4. آنتی­ بیوتیک­ ها برای عفونت­ های باکتریایی مناسب بوده و جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا مؤثر نیستند. از مصرف خودسرانه آن­ها جداً خودداری کنید.         5. بدن بدون توجه به دمای محیط، دمای خود را در محدوده نرمال حفظ میکند؛ بنابراین قرار گرفتن در هوای گرم شما را از ویروس مصون نگه نمی­ دارد.        6.دوش گرفتن روزانه و شستشوی بدن با صابون توصیه می شود،ولی دوش گرفتن با آب بسیار داغ شما را از ویروس مصون نگه نمی­دارد و حتی می­تواند به شما آسیب برساند.         7. کرونا، یک بیماری تنفسی بوده و توسط قطرات بزاق موجود در سطوح و محیط پخش می­شود؛ تاکنون مدارکی مبنی بر انتقال این ویروس توسط نیش زدن حشرات گزارش نشده است .               8. افراد با سنین بالاتر و بیماری­های زمینه­ای در مقابل این ویروس حساس­تر هستند. بنابراین نیاز است که این افراد مراقبت­های بهداشتی را با دقت بیشتری انجام دهند.               9. هنوز هیچ دارویی جهت پیشگیری از این بیماری معرفی نشده است. بهترین راه پیشگیری شست و شوی مداوم دست­ها و خودداری از لمس صورت و رعایت فاصله بین افراد می باشد.                10.   اسکنرهای حرارتی موجود در فرودگاه­ها و جاده­ها تنها افرادی را که علائم بیماری در آن­ها ظهور کرده است شناسایی می­کنند. بین 2 تا 15 روز زمان احتیاج است تا افراد مبتلا دچار تب شوند. از جا به جایی بین شهرها خودداری کنید.

10:52:02 PM 1399 / 11 / 07
 
اخبار معاونت غذا و دارو

موسس و مسئول فنی محترم داروخانه ............

پیرو دستورالعمل 665/96583 سازمان غذا و دارو مبنی بر توزیع انسولین های قلمی (لانتوس، آبازلگلار، توجئو، لومیر، اپیدرا، نوورپید، نوومیکس) به منظور کنترل و تامین به موقع داروهای مورد نیاز بیماران دیابتی مقرر گردید از ابتدای بهمن ماه سال جاری دستورالعمل فوق توسط داروخانه ها به شرح ذیل اجرایی گردد:

1-بیمارانی که دارای یکی از بیمه های پایه (سلامت، تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و کمیته امداد) و یا سایر بیمه ها (بانک و صدا و سیما و ...) مسئولین فنی داروخانه ها موظفند بعد از تائید در سامانه بیمه، تحویل دارو به بیمار با احتساب بیمه صورت گیرد، و فروش آزاد به این دسته از بیماران ممنوع می باشد.

2- در خصوص بیماران فاقد بیمه های مذکور و دارای نسخ آزاد و یا اتباع خارجی مقیم ایران، بعد از ارائه نسخه تجویز شده توسط پزشک فوق تخصص غدد،متخصص اطفال و یا متخصص داخلی و مدارک و یا آزمایش ها دال بر دارا بودن بیماری دیابت و تائید توسط معاونت غذا و داروی مربوطه،معرفی نامه با اعتبار پنج ماهه و دریافت دارو بصورت ماهانه مطابق با فرم مربوطه (فرم شماره 1) صادر می گردد.

ضمناً داروخانه تحویل دهنده در هر ماه مکلف به انجام ثبت تاریخ تحویل دارو و مهر داروخانه بر روی معرفی نامه بوده و سایر داروخانه ها مجاز به تحویل دارو در این ماه به بیمار نمی باشند.

لازم به ذکر است با توجه به هماهنگی بعمل آمده با سازمان بیمه تامین اجتماعی، در آینده نزدیک کلیه نسخ آزاد بصورت تحت وب در سامانه بیمه تامین اجتماعی ثبت می گردد.

نکته : داروخانه ها ملزم به ثبت اطلاعات بیماران در نرم افزار داروخانه و ارائه گزارش ماهانه میزان توزیع به بیماران در پایان هر ماه طبق فرمت مربوطه (فرم شماره 2) به معاونت غذا و دارو می باشد .

 

ساعت : 12:13 -  روز  : چهار شنبه  - 25 /  10 / 1398 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :952

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :
  نظرات كاربران:


   

جشنواره پرتال
Error for portal93