آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

1:22:19 PM 1398 / 06 / 31
 
اخبار معاونت غذا و دارو

فروش داروهای گیاهی در عطاری ها ممنوع است/ داروخانه ها مراجع مجاز عرضه داروهای گیاهی

سرپرست واحد نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: عطاری هامجاز به عرضه و فروش اشکال دارویی به صورت قرص، کپسول، شربت و آمپول نیستند.

 

 

 دکتر مسعود نساج در گفتگو با وب دا گفت: عطاری ها تنها مجاز به فروش گیاه به صورت برگ، ریشه و یا گل هستندو مجاز به فروش اشکال دارویی نیستند.

وی اظهار داشت: برخی همشهریان با قرص یا کپسول مشکوک خریداری شده از عطاری به معاونت غذا و دارو ایندانشگاه مراجعه می کنند که متاسفانه این کپسول ها حاوی میزان زیادی از ترکیبات دارویی است.

وی افزود: این نوع کپسول ها به میزان زیادی حاوی داروی شیمیایی است که به شدت آسیب رسان است و عوارضآن بعضاً غیر قابل بازگشت بوده و حتی در مواردی می تواند منجبر به ناتوانی فرد شود.

دکتر نساج تصریح کرد: افزایش یا کاهش وزن کوتاه مدت با این کپسول ها می تواند آسیب های دائمی به همراهداشته باشد و بعلاوه افرادی که مبتلا به بیماری خاص (فشار خون، دیابت و ... ) هستند حتما قبل از مصرفگیاهان دارویی با پزشک خود مشورت کنند زیرا ممکن است باعث تداخلات شدید گردد که عوارض جبران ناپذیریبه همراه خواهد داشت.

دکتر نساج عنوان کرد: متاسفانه بعضی مواقع مشاهده شده است سایر اصناف مانند آرایشگاه ها و سالن های بدن سازیاقدام به تجویز و خرید و فروش دارو می کنند که خرید و عرضه داروها در این مکان ها غیر قانونی بوده و مواردمتعدد دال بر عوارض جبران ناپذیر مصرف این ترکیبات گزارش شده که توصیه می شود از خرید این ترکیبات آسیاب شده و اشکال دیگر آن در مراکز غیرمجاز خودداری شود.

یادآور می شود: شهروندان می توانند سوالات خود را در خصوص داروهای گیاهی و سوالات و شکایات خود در این راستا از طریقشماره تلفن 1490 یا 190 مطرح کنند. 

ساعت : 11:16 -  روز  : پنج شنبه  - 30 /  3 / 1398 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :165

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :
  نظرات كاربران:


   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر