آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

8:38:22 PM 1398 / 06 / 25
 
اخبار معاونت غذا و دارو

مصرف قرص ضد بارداری در ماه مبارک رمضان خطر سکته مغزی را افزایش می دهد

کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو در گفتگو با روابط عمومی معاونت غذا و دارو گفت : مصرف قرص های پیشگیری از بارداری و هورمونی اگرچه دارای فواید و اثرات درمانی است؛ اما بدون آگاهی و مشورت با پزشک یا داروساز به منظور جلوگیری از قاعدگی احتمالی در ماه مبارک رمضان ممکن است تبعات خطرناکی همچون مشکلات انعقادی و ایجاد لخته ­های خون در عروق اندام­ های تحتانی، عروق مغزی و قلبی به دنبال داشته باشد که می­تواند در نهایت خطر بروز سکته ­های مغزی و قلبی و سایر حوادث ترومبوآمبولیک را تشدید کند.

دکتر بهار اربابی در ادامه گفت : مصرف قرص­ های پیشگیری از بارداری مانند قرص LD که مصرف آن از سایر داروها     رایج ­تر است به روشی که منجر به قطع قاعدگی به منظور کامل شدن روزه در ماه رمضان گردد، علاوه بر اختلال چرخه قاعدگی در خانم ­های مصرف کننده­ ی دارو، عوارض جدی­تری را به دنبال خواهد داشت؛ خصوصاً که این امر ممکن است با کاهش مصرف مایعات در طول روز و کم تحرکی فرد تشدید شود.

وی افزود همه ساله آمارها نشان می­دهد تعداد زیادی از بانوان به خصوص در سنین بالای 35 سال، بدون آگاهی و مشاوره با پزشک بر اثر مصرف داروهای پیشگیری از بارداری در ماه رمضان دچار عوارض جبران ناپذیری می­شوند.

دکتر اربابی در پایان تاکید کرد: شیوع عوارض جدی با افزایش سن فرد افزایش می ­یابد و این امر هشداری است برای بانوانی که دارای عوامل خطرسازی مانند سن بالای 35 سال، اضافه وزن و چاقی، سابقه­ی سردردهای میگرن با یا همراه فاز اورا، ابتلا به اختلالات چربی و دیابت، سابقه­ی ترومبوز و لختگی در عروق خونی، سابقه­ی مصرف سیگار و یا سابقه­ی ابتلا به هرنوع بیماری قلبی-عروقی مانند پرفشاری خون هستند و قصد دارند این داروها را بدون تجویز و مشورت با پزشک مصرف کنند.

همچنین مصرف این داروها ممکن است با سایر داروهای بیمار و حتی بیماری زمینه­ای فرد اختلال نماید و لذا توصیه می شود در هر زمینه هنگام تصمیم گیری برای مصرف این دسته از داروها چه در هنگام ماه مبارک رمضان و یا هر زمان دیگری مانند قصد پیشگیری از بارداری با پزشک و داروساز مشورت شود.   

ساعت : 13:35 -  روز  : یکشنبه  - 29 /  2 / 1398 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :259

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :
  نظرات كاربران:


   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر