آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

2:33:14 PM 1398 / 05 / 29
 
اخبار معاونت غذا و دارو

مدیر نظارت بر امور دارو و مواد مخدر دانشگاه:

توصیه های دارویی در ماه مبارک رمضان

 

 

 

 

 

مدیر نظارت بر دارو و مواد مخدر در گفتگو با روابط عمومی معاونت غذا و دارو در خصوص توصیه های دارویی در ماه مبارک رمضان گفت: بارداری، شیردهی و بعضی از بیماری ها از جمله دیابت، فشارخون، روده تحریک پذیر، یبوست، زخم های سیستم گوارشی، اختلالات کلیوی، بیماریهای اعصاب و روان و آسم همگی از شرایط جسمی هستند که فرد را ملزم می کند پیش از اقدام به روزه داری با پزشک معالج خود در خصوص روزه داری و هم چنین نحوه صحیح مصرف داروها در این ایام مشورت کند

وی از روزه داران خواست در زمان روزه داری هیچگاه وعده های دارویی خود را خودسرانه حذف و یا به زمان دیگری موکول نکنند، چه بسا این عمل شما سبب اختلال در روند درمان شود. مصرف بسیاری از داروها را می توان پس از مشورت با پزشک به زمان سحری یا افطار منتقل کرد.

وی انتخاب دارو و راههای مناسب مصرف آن را نیاز به هماهنگی پزشک و فتوای مراجع دینی دانست و افزود: قطره های چشم، گوش و بینی به شرطی که دارو به حلق نرسد، همه موادی که از راه پوست جذب بدن می شوند مانند: کرم ها، پمادها و نوارهای چسب حاوی مواد دارویی، شیاف ها، محلول های واژینال و کرم های واژینال، آمپول های با تزریق زیرپوستی، عضلانی یا وریدی با استثنای تغذیه از راه وریدی، سرم و آمپول های تقویتی و پمادهای معقدی از راه های تجویز ی است که روزه را باطل نمی کند.

دکتر محمد حسین خیاط کاشانی افزود: قطع ناگهانی بعضی از داروها به واسطه روزه داری بسیار خطرناک است. درباره قطع داروهای خود و نحوه استفاده از آنها در ماه مبارک رمضان با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.و اظهار  کرد بیمارانی که یک بار در روز دارو مصرف می کنند، معمولاً در ماه مبارک رمضان دچار مشکل نمی شوند و در صورتی که لازم است دارو با معده خالی مصرف شود، بهترین زمان مصرف یک ساعت قبل از سحری و یا دو ساعت بعد از افطار است.

وی با بیان اینکه بیمارانی که مجبور به دریافت دارو در بیش از یک وعده هستند، ممکن است پس از مشورت با پزشک معالج خود قادر باشند داروهای خود را در فاصله بین افطار تا سحر استفاده کنند، گفت: در مواردی خاص ممکن است پزشک معالج قادر باشد با جایگزینی داروهای این بیماران با انواع طولانی اثر آنها یا تعویض دارو با یک داروی مشابه با نیمه عمر طولانی امکان روزه داری برای این بیماران را فراهم کند.

 دکتر خیاط کاشانی در پایان یاد آور شد: مصرف قرص های ضدبارداری برای تاخیر در عادت ماهانه در ماه مبارک رمضان توصیه نمی شود، زیرا با توجه به کاهش مصرف مایعات در این ماه می تواند احتمال لخته شدن خون در رگ های مغزی را افزایش دهد و همچنین تاکید کرد تا  در فاصله بین افطار و سحر به میزان کافی آب و مایعات به بدن روزه داران به خصوص بیمارانی که دارو مصرف می کنند برسد. این اقدام ضمن تامین نیاز روزه داران به مایعات به خصوص اکنون که ماه رمضان در فصل گرما قرار دارد، شرایط لازم را برای دفع مناسب داروها و متابولیت های آنها از بدن فراهم خواهد کرد.

 

ساعت : 8:35 -  روز  : سه شنبه  - 17 /  2 / 1398 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :124

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :
  نظرات كاربران:


   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر