آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

2:07:46 PM 1398 / 05 / 29
 
اخبار معاونت غذا و دارو

رییس سازمان غذا و دارو:

رییس سازمان غذا و دارو با تأکید بر لزوم توجه ویژه به جایگاه داروساز در نظام سلامت عنوان کرد: حضور داروسازان در بیمارستان ها باعث کنترل هزینه ها و کاهش هزینه های دارو می شود.

دکتر مهدی پیرصالحی در مراسم اختتامیه همایش معاونان غذا و داروی سراسر کشور که با حضور وزیر بهداشت در قمصر کاشان برگزار شد، گفت: با توجه به نامگذاری شعار امسال توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال رونق تولید، کارگاهی با این عنوان و به‌ منظور بررسی استراتژی سازمان غذا و دارو برای مقابله با تحریم های ظالمانه برگزار شد.

وی افزود: در پنل دیگری نیز موضوع تفویض اختیار به معاونت های غذا و داروی سراسر کشور و NGOها برای انجام کارهای اجرایی غیرحاکمیتی برگزار شد، تا سازمان غذا و دارو، بیشتر وقت خود را صرف نظارت بر سلامت و امنیت محصولات سلامت محور متمرکز کند.

معاون وزیر بهداشت یکی دیگر از کارگاه های برگزار شده در این همایش را برنامه سازمان غذا و دارو در حوزه داروخانه ها عنوان کرد و گفت: یکی از معضلات داروخانه‌ها، موضوع فاصله و جمعیت است که مورد اعتراض دیوان عدالت نیز قرار گرفته و برای آن، برنامه ها و راهکارهایی دیده شده است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر برگزاری کارگاه آموزش سامانه تی تک نیز به منظور ایجاد مدیریت منسجم در حوزه کالاهای سلامت محور، موضوع رتبه‌بندی کارخانجات غذایی و امنیت غذایی از مزرعه تا سفره نیز در کارگاه دیگری برگزار شد.

دکتر پیرصالحی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در مورد تامین دارو و تجهیزات در مناطق سیل‌زده نیز گفت: خوشبختانه اقدامات بسیار مناسبی توسط قسمت های مختلف وزارت بهداشت و معاونت‌های غذا و داروی مناطق سیل زده صورت گرفته و مستندات آن تهیه شده تا در آینده عملکرد بهتری داشته باشیم.

وی تصریح کرد: خوشبختانه در هیچ استان سیل‌زده گزارشی از کمبود دارو و تجهیزات نداشتیم، هیچ واکسیناسیونی مختل نشد و حوزه درمان از دارو محروم نبود.

وی با تأکید بر لزوم توجه ویژه به جایگاه داروساز در نظام سلامت عنوان کرد: امروز داروساز از جایگاه اصلی خارج شده و در داروخانه ها بیشتر به عنوان فروشنده شناخته می شود؛ در حالی که داروسازان ارائه دهنده خدمات هستند و خلاء داروسازان در بیمارستانها احساس می شود.

رییس سازمان غذا و دارو، افزود: طرحی را در دست داریم که نیاز به دستور و حمایت وزیر بهداشت دارد تا داروسازان بالینی در بیمارستان ها مستقر شوند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر به طور متوسط حتی یک داروساز در بیمارستان‌ها مستقر نیست، گفت: در حال حاضر ۸۰۰ بیمارستان در کشور وجود دارد که تنها ۵۰۰ داروساز در آنها مشغول به ارائه خدمات هستند؛ در حالی که با توجه به تخت های بیمارستانی و استانداردهای این بخش، باید به ازای هر ۱۰۰ تخت یک داروساز بالینی و به ازای هر ۳۰ تخت بیمارستانی یک داروساز به کار گرفته شود.

دکتر پیرصالحی با تاکید بر اینکه حضور داروسازان در بیمارستان ها باعث کنترل هزینه ها و کاهش هزینه های دارو می شود، عنوان کرد:  امیدواریم با حمایت وزیر، هم در داروخانه ها و هم در بیمارستان ها از خدمات داروسازان بهره ببریم.

 وی خاطرنشان کرد: در حوزه آرایشی و بهداشتی، قاچاق و تقلب مباحث اساسی هستند که بازار داخلی را تهدید کرده و خطر بایوتروریسم نیز مطرح است.

معاون وزیر بهداشت در پایان گفت: در بخش تجهیزات پزشکی باید به سمتی پیش برویم که عمده تجهیزات مورد نیاز کشور در داخل تولید شود.

 

ساعت : 11:32 -  روز  : شنبه  - 14 /  2 / 1398 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :130

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :
  نظرات كاربران:


   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر