آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

10:18:31 AM 1398 / 03 / 05
 
اخبار معاونت غذا و دارو

خبرنامه دارویی: بررسی تداخل داروی کلوپیدوگرل و امپرازول

 

اطلاعیه شماره 40 :بررسی تداخل دو داروی کلوپیدوگرل و امپرازول

کلوپیدوگرل دارویی از دسته­ ی تینوپیریدین­ هاست که از تجمع پلاکتی جلوگیری می­ کند و در مواردی هم­چون پیش­گیری از حوادث ترومبوآمبولی ثانویه به سکته­ ی قلبی (MI)، سکته­ ی مغزی ­(stroke)، بیماری ­های عروق محیطی و بیماری­ های عروق کرونر (CAD)، سندرم کرونری حاد (ACS) و PCI و به عنوان جایگزین داروی آسپیرین در تنگی شریان کاروتید تجویز می شود.

این دارو در حقیقت نوعی پیش­ داروی غیرفعال است که پس از متابولیسم کبدی توسط سیتوکروم P450 ایزوآنزیم CYP 2C19 به فرم فعال دارویی تبدیل می­ شود. فرم فعال دارو اثر ضدپلاکتی اعمال می­ کند؛ بنابراین با مهار سیستم متابولیزه کننده­ ی کبدی در عمل، دارو غیرفعال است.

امپرازول و اِس ­امپرازول داروهایی از دسته­ ی Proton Pomp inhibitors (PPIs) مهارکننده­ ها­ی قوی ایزوآنزیم CYP 2C19 کبدی هستند و با مهار متابولیسم کلوپیدوگرل و کاهش تبدیل و غلظت دارو به متابولیت فعال سبب کاهش اثر ضدپلاکتی دارو می­ گردند؛ بنابراین ممکن است علی­رغم مصرف داروی کلوپیدوگرل ترومبوز و آمبولی روی دهد.

طبق دستورالعمل شرکت سازنده­ ی داروی کلوپیدوگرل با برند Plavix با توجه به اثر منفی امپرازول بر اثربخشی آن از تجویز همزمان این دو دارو باید پرهیز شود.

 

Omeprazole, a moderate CYP2C19 inhibitor, reduces the pharmacological activity of PLAVIX.

Avoid use of strong or moderate CYP2C19 inhibitors with PLAVIX.

Consider using another acid-Reducing agent with less CYP2C19 inhibitory activity, or alternative treatment strategies.

Pantoprazole, a weak CYP2C19 inhibitor, had less effect on the pharmacological activity of PLAVIX than omeprazole

 

علی­رغم بحث پیرامون اهمیت بالینی چنین تداخلی در مقالات مختلف، همچنان این پرسش با پاسخ ­های متناقضی همراه است و باید در هر بیمار جداگانه لزوم پروفیلاکسی زخم گوارشی و ریسک عوارض قلبی و عروقی تعیین شود. چنانچه این ضرورت یعنی تجویز همزمان دارویی از دسته مهارکننده­ ی پمپ پروتون و کلوپیدوگرل قطعی شد، از داروهای هم گروه امپرازول استفاده می­ شود. به نظر می­ رسد این تداخل در مصرف همزمان پنتوپرازول و رابپرازول با کلوپیدوگرل کمتر مطرح می ­باشد و پنتوپرازول انتخاب مناسب­تری است.

 

 دانلود فایل (بررسی تداخل دو داروی کلوپیدوگرل و امپرازول)

 

ساعت : 13:57 -  روز  : دو شنبه  - 1 /  11 / 1397 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :219

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :
  نظرات كاربران:


   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر