آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

7:08:42 AM 1398 / 03 / 28
 
اخبار معاونت غذا و دارو

مدیر نظارت بر امور دارو و مواد مخدر دانشگاه:

مردم از نگهداری دارو در منازل خودداری کنند

مدیر نظارت بر امور دارو و مواد مخدر دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: مردم از نگهداری دارو در منازل خودداری کنند.

 

 

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو  دانشگاه، دکتر خیاط کاشانی گفت: بیش از نیمی از داروها در منازل طبق شرایط کارخانه­ی سازنده (مانند رعایت دما، رطوبت، نور) نگه­داری نمی شوند که این کار خطرناک است؛ به طوری که با بهم خوردن شرایط نگه­داری، پایداری داروها از بین می­رود و به ماده­ی بی­اثر تبدیل می­شود و یا در برخی موارد ممکن است اجزای سازنده دارو به ترکیبات سمی تبدیل شوند که در مورد داروهای حیاتی بسیار حائز اهمیت است.

 

وی افزود: نگهداری بیش از حد داروها در خانه موضوعی است که همواره مورد توجه بسیاری از جوامع در دنیا است و بسیاری از مطالعات در این خصوص صورت گرفته است؛ به طوری که تلاش است با افزایش سطح فرهنگ­ عمومی میزان انباشت داروها در منازل کاهش یابد.

 

دکتر خیاط کاشانی افزود: دارو کالایی با شرایط نگه­داری منحصر به فردی مانند رعایت دما، رطوبت و نور است که در صورت عدم رعایت صحیح شرایط نگه­داری آن، پیامدهایی به دنبال خواهد داشت و با توجه به قیمت بالای دارو، هزینه­های زیادی به بیماران و سیستم درمانی کشور تحمیل خواهد شد.

 

مصاحبه دکتر محمد حسین خیاط کاشانی با رادیو سلامت  " نگهداری داروها در منزل"

ساعت : 14:14 -  روز  : یکشنبه  - 9 /  10 / 1397 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :171

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :
  نظرات كاربران:


   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر