آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

7:27:55 AM 1398 / 03 / 28
 
اخبار معاونت غذا و دارو

کارگاه آموزشی Adverse Drug Reaction در بیمارستان کارگزنژاد برگزار شد

کارگاه آموزشیAdverse Drug Reaction  به منظور آشنایی با مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته داروهاADR با حضور پزشکان و پرستاران بیمارستان کارگرنژاد کاشان در تاریخ 02/10/97  در محل سالن اجتماعات بیمارستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو مدیر نظارت بر امور دارو و مواد مخدر؛ ضمن معرفی مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته داروها و تاریخچه تاسیس و اهمیت فعالیت های این مرکز، دستورالعمل، آئین نامه و راهنمای ثبت و بررسی ناخواسته داروها اشاره نمودند.

دکتر خیاط کاشانی در این کارگاه به بحث در مورد لزوم گزارش بروز عوارض ناخواسته داروها پرداخته و تاکید نمودند که گرچه دارو رکن اصلی درمان در دنیا است و درصد بالای درمان ها از طریق آن صورت می‌گیرد، اما فاصله دارو با سم فقط یک قدم بوده، مصرف بی‌رویه آن می‌تواند خطر جدی برای سلامت افراد باشد،بنابراین عوارض آن در برخی مواقع غیر قابل جبران است و می‌تواند حتی مرگ مصرف کننده را به دنبال داشته باشد، هم چنین علاوه بر ضرر جسمی به افراد، سالیانه میلیاردها تومان بابت مصرف نابجای داروها و بروز عوارض دارویی توسط دولت هزینه می‌شود.

در ادامه دکتر خیاط کاشانی به معرفی و تشریح نقش مرکز عوارض ناخواسته دارویی در بهبود سطح ارائه خدمات پزشکی پرداخت و ضمن بیان اهمیت ارسال گزارشات ADR و اشتباهات دارو پزشکی در کاهش بروز این موارد، دستورالعمل های مرتبط را در این زمینه اعلام نمود.

 در این کارگاه شرکت کنندگان با نحوه عملکرد مراکز  ADRو ارسال گزارش ها از طریق کارت های زرد ، ارسال گزارشات بصورت آنلاین و از طریق سایت ADR.TTAC.IR  و یا از طریق نصب اپلیکیشن تی تک IRFDAبر روی گوشی همراه آشنا شدند.

ساعت : 13:15 -  روز  : چهار شنبه  - 5 /  10 / 1397 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :153

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :
  نظرات كاربران:


   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر