آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

1:21:54 PM 1398 / 04 / 27
 
اخبار معاونت غذا و دارو

مسمومیت های منجر به مرگ با استفاده نابجا ازگیاهان دارویی

دکتر مسعود نساج در مصاحبه با روابط عمومی معاونت غذا و دارو کاشان در مورد مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک گیاهان دارویی در کودکان، گفت: رشد سریع و قابلیت تغییر شکل سریع اعضا در کودکان و نوجوانان آنها را بسیار حساس کرده به طوری که حتی ممکن است گاهی نسبت به گیاهان دارویی نسبتا بی خطر هم واکنش نشان داده و دچار مسمومیت شوند.

دکتر نساج با بیان اینکه  سن محدودیت مصرف در کودکان و نوجوانان متفاوت است و همچنین بستگی به فرآورده مورد مصرف و اثر آن نیز دارد، اظهار داشت: این گروه ها عبارتند از: نوزادان زیر 1 سال، کودکان زیر 6 سال، نوجوانان زیر 18 سال و به این دلیل برخی از درمان ها و گیاهان دارویی که در بزرگسالان مصرف شده و موثر نیز می باشند در کودکان منع مصرف دارند.

مدیر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت گفت: تجویز اسانس ها که حاوی ترکیبات معطر فرار می باشند از طریق خوراکی به هر گروه سنی علی الخصوص کودکان ممنوع است مگر با تجویز پزشک باشد.

وی در پایان گفت: خانواده هایی که گیاهان دارویی را در منزل خود نگهداری می کنند باید مراقب فرزند خود باشند زیرا کنجکاوی ذاتی کودکان و وجود جذابیت در شکل و رنگ بخش های مختلف آن گیاه می تواند منجر به بلعیده شدن آن توسط کودک شود و از آنجا که برخی از این گیاهان در صورت مصرف بیش از حد یا نابجا می تواند مسمومیت های منجر به مرگ ایجاد کند پس لازم است خانواده ها به صرف مصرف دارویی از آن گیاه از کودکان خود غافل نشوند و در صورت مصرف اتفاقی توسط کودکشان، مورد را بلافاصله با پزشک مطرح کنند.

ساعت : 13:10 -  روز  : پنج شنبه  - 3 /  8 / 1397 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :231

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :
  نظرات كاربران:


   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر