آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

7:24:26 AM 1398 / 01 / 03
 
اخبار معاونت غذا و دارو

مدیر کل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو اعلام کرد

فروش داروی گیاهی و مخلوط پودر شده فراورده های گیاهی در عطاری ها ممنوع است

به گزارش ایفدانا دکتر مهناز خانوی در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا ابتدا درباره ساماندهی عطاری ها و نظارت بر آنها جهت پیشگیری از تخلف، گفت: نظارت بر واحدهای عطاری به طور مستقیم بر عهده سازمان غذا و دارو نیست، بلکه سازمان غذا و دارو با همکاری صنف عطاری ها این اقدام را انجام می دهد. 

 

وی در ادامه از تدوین آیین نامه ای در زمینه طب سنتی ایرانی از سوی وزارت بهداشت خبر داد و افزود: آیین نامه ای توسط دکتر ایمانیه، مشاور وزیر بهداشت در طب ایرانی و با حضور سازمان غذا و دارو و سایر نهادها مانند معاونت درمان در حال تدوین است. یکی از بندهای این آیین نامه درباره نظارت بر عطاری ها از طریق فرآیندهای قانونی است و در صورتی که تصویب شود، می توان در حوزه نظارت بر عطاری ها از طریق وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو اقدامات بیشتری را انجام داد. 

 

خانوی تاکید کرد: باید توجه کرد عطاری ها تنها می توانند در زمینه فروش گیاه دارویی اقدام کند و اگر می خواهند در زمینه های دیگری غیر از دارو فعالیت کنند، مربوط به صنف شان است و در آنجا باید تصمیم گیری شود، اما فروش داروی گیاهی یا هرگونه مخلوط پودرشده فرآورده های گیاهی و هر گونه فرآورده ای که ادعای درمانی داشته باشد در عطاری ها ممنوع است. 

 

مدیرکل اداره فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در پایان با بیان اینکه در حال حاضر نظارت هایمان را بر روی عطاری ها با همکاری صنف انجام می دهیم، گفت: فعلا در سطح عرضه نمی توانیم به صورت مستقیم از طریق نمونه برداری نظارت کنیم، بلکه به همراه صنف می توانیم این اقدام را انجام دهیم. البته امیدواریم بعد از تصویب آیین نامه بتوانیم در این حوزه هم گام هایی برداریم. 

ساعت : 14:5 -  روز  : شنبه  - 5 /  3 / 1397 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :161

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :
  نظرات كاربران:


   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر