آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

1:01:01 AM 1397 / 11 / 03
 
اخبار معاونت غذا و دارو

مدیر نظارت بر دارو و مواد مخدر کاشان:

استفاده از قرص برنج و فسفید آلومینیم مرگ آور است .

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو کاشان دکتر محمد حسین خیاط کاشانی در این خصوص گفت: استفاده نادرست از قرص برنج باعث ایجاد انواع مسمومیت های حاد در انسان ها می شود زیرا زمانی که این قرص ها برای دفع آفات در داخل کیسه های برنج قرار داده می شود، به علت نبود تهویه مناسب در منازل، گازهای خطرناکی از قرص برنج متصاعد می شود و در صورتیکه  به صورت خوراکی مورد استفاده قرار بگیرد با اسید معده ترکیب شده و موجب ایجاد نوعی گاز خطرناک می شود و در نتیجه باعث مرگ افراد می شود.

وی با تاکید بر این موضوع که هیچ پادزهری برای بی اثر کردن مسمومیت با قرص برنج وجود ندارد و حتی  نصف قرص برنج برای یک فرد بالغ کشنده است گفت: سم قرص برنج سمی است که بر روی سلول ها تاثیر می گذارد و تنفس سلولی را از بین می برد و باعث آسیب جدی به اعضا و ارگان های دیگر بدن مثل کلیه ها و قلب می شود.

دکتر خیاط کاشانی اظهار داشت : مرگ با قرص برنج مرگ بسیار دردناکی است و فرد عطش زیادی به آب دارد. در این مرگ فرد تا زمانی که زنده است هوشیار و بیدار بوده و سوزش بدی در بدن خود احساس می کند. بر اساس علامت های بالینی فرد دچار خستگی و کمبود اکسیژن می شود. بطوریکه بدنش رو به کبودی رفته و دچار خفگی سلولی خواهد شد. این روند روندی غیر قابل برگشت است و مسمومیت با قرص برنج برابر با مرگ است.

 مدیر نظارت بر امور دارو و مواد مخدر با اشاره به راه های پیشگیری از مرگ با قرص برنج گفت: بهترین راه برای فرد مسموم این است که سریع به نزدیکترین بیمارستان منتقل شود و به هیچ عنوان نباید مایعات داد زیرا ماهیت این قرص در معده ایجاد گاز است که این گاز به ریه ها راه یافته و در بین سلول ها پخش می شود. خوردن آب این روند را تسریع می کند. البته اگر خانواده ها در خانه جوش شیرین و یا پرمنگنات پتاسیم دارند، دادن آن به فرد مسموم تنها راه پیش درمانی است.

دکتر خیاط کاشانی با اشاره به این موضوع که در ساخت قرص برنج از مواد شیمیایی استفاده می شود ، توصیه کرد برای  نگهداری طولانی مدت از برنج می توان از ریشه انار، برگ انار، حبه های سیر و نمک استفاده کرد.

ساعت : 11:22 -  روز  : شنبه  - 14 /  11 / 1396 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :231

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :
  نظرات كاربران:


   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر