آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

1:00:24 AM 1397 / 11 / 03
 
اخبار معاونت غذا و دارو

توسط معاونت غذا و دارو انجام شد:

کارگاه آموزشی Adverse Drug Reaction و آشنایی با سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت کالا برگزار شد

کارگاه  آموزشی Adverse Drug Reaction  به منظور  آشنایی با  مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته داروهاADR با حضور دانشجویان رشته های پرستاری و مامایی ، هوشبری و اتاق عمل و جمعی از استادتید دانشکده پزشکی و پیراپزشکی در تاریخ 14/10/96  در محل دانشکده پرستاری و مامایی برگزار شد.

آقای دکتر محمد حسین خیاط کاشانی (مدیر نظارت بر امور دارو و مواد مخدر) ضمن معرفی مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته داروها و تاریخچه تاسیس و اهمیت فعالیت های این مرکز، دستورالعمل، آئین نامه و راهنمای ثبت و بررسی ناخواسته داروها اشاره نمودند.

دکتر خیاط کاشانی در این کارگاه به بحث در مورد لزوم گزارش بروز عوارض ناخواسته داروها پرداخته و تاکید نمودند که گرچه دارو رکن اصلی درمان در دنیا است و 75درصد درمان ها از طریق آن صورت می‌گیرد، اما فاصله دارو با سم فقط یک قدم بوده، مصرف بی‌رویه آن می‌تواند خطر جدی برای سلامت افراد باشد،بنابراین عوارض آن در برخی مواقع غیر قابل جبران است و می‌تواند حتی مرگ مصرف کننده را به دنبال داشته باشد، هم چنین علاوه بر ضرر جسمی به افراد، سالیانه میلیاردها تومان بابت مصرف نابجای داروها و بروز عوارض دارویی توسط دولت هزینه می‌شود.

همچنین در جلسه مذکور خانم دکتر روحانی،ضمن معرفی سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت کالا(TTAC) و نیز برچسب اصالت، توضیحاتی را در خصوص امکان بهره گیری و کنترل اقلام دارویی و بهداشتی را ارائه کرد.

 

ساعت : 10:10 -  روز  : شنبه  - 16 /  10 / 1396 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :258

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :
  نظرات كاربران:


   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر