آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

12:46:41 AM 1397 / 11 / 03
 
اخبار معاونت غذا و دارو

برگزاری کارگاه آموزشی مقاومت به آنتی بیوتیک ها ویژه مربیان داوطلبان سلامت

کارگاه آموزشی مقاومت به آنتی بیوتیک ها ویژه مربیان داوطلبان سلامت شهرستان های کاشان و آران و بیدگل با مشارکت و همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه  ازتاریخ 25 لغایت 28 آذر ماه 96 در تالار سلامت  معاونت بهداشتی  برگزار گردید.

امروزه متجاوز از 100 آنتی بیوتیک مختلف وجود دارد که پزشکان برای درمان ناراحتی های کوچک تا عفونت های تهدید کننده حیات از آن ها استفاده می کنند .

کشف آنتی بیوتیک ها یکی از پیشرفت های مهم در تاریخ سلامت بشر می باشد که منجر به کاهش درد و رنج ناشی از بیماری ها و حفظ جان میلیون ها نفر در 70 سال گذشته شده است و امروز هیچ یک از ما نمی تواند زندگی در دنیای بدون آنتی بیوتیک را تصور کند.

اگر چه پیدایش آنتی بیوتیک ها انقلابی در پزشکی و سلامت جوامع بود، اما به مرور زمان استفاده نا به جا و بیش از حد یا کمتر از میزان لازم آنتی بیوتیک در انسان و حیوانات، علاوه بر افزایش قابل توجه هزینه های درمانی، منجر به روند رو به رشد مقاومت میکروبی در سراسر جهان شده است.

امروزه جامعه بشری به دو دلیل مورد تهدید است: 1- افزایش روز افزون مقاومت میکروبی 2- عدم توانایی در تولید آنتی بیوتیک های جدید. این خطر تا جایی است که دانشمندان هشدار داده اند که اگر این روند ادامه یابد، آنتی بیوتیک ها دیگر کارایی لازم را نداشته و حتی قادر به تولید داروهای جدیدی از این گروه نیز نخواهند بود.

در ابتدای هر کارگاه سرکار خانم امیدی کارشناس مسئول واحد جلب مشارکت های مردمی معاونت بهداشتی در خصوص اهمیت موضوع ونحوه برنامه ریزی آموزش کتاب مطالبی را بیان نمودند .

آقایان دکتر محمد حسین خیاط کاشانی ، دکتر سید محمد مهدی امام و خانم دکتر فاطمه  روحانی از مدرسین کارگاه فوق بودند .

در ادامه کارگاه مدعوین با انواع میکروب ها و طریقه عمل آن ها در ایجاد بیماری، نحوه اثر آنتی بیوتیک ها بر میکروب ها و راه های مختلف ایجاد مقاومت میکروبی و تأثیر آن در جهان آشنا شدند

ساعت : 9:22 -  روز  : شنبه  - 9 /  10 / 1396 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :203

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :
  نظرات كاربران:


   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر