آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

3:21:28 PM 1397 / 07 / 27
 
اخبار معاونت غذا و دارو

مدیر نظارت بر دارو و مواد مخدر کاشان:

مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک داروهای ضد درد می تواند به عنوان سوء مصرف دارو تلقی گردد

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو ،مدیر نظارت بر امور دارو و مواد مخدر شهرستان کاشان در برنامه ای که به منظور مصرف منطقی داروها در روز چهارشنبه 24/8/96 در دبیرستان دخترانه محمدیان شهرستان کاشان برگزار شد، اظهار کرد: اگر دارویی به برخلاف توصیه پزشک مورد استفاده قرار گیرد از سوء مصرف دارو و خودسرانه تلقی می‌شود.

وقتی صحبت از مصرف بی‌رویه و خودسرانه دارو می‌شود، آن وقت است که سلامت فرد به خطر می افتد، چرا که متخصصان اعتقاد دارند مصرف خودسرانه داروها نه ‌تنها بیماری را بهبود نمی‌بخشد، بلکه می‌تواند عوارض متعددی را نیز در پی داشته باشد.

دکتر خیاط کاشانی گفت: مسکن‌ها یکی از پرطرفدارترین داروهایی هستند که خودسرانه و بدون تجویز پزشک برای هر نوع درد و در هر سن و سالی مصرف می‌شوند، غافل از این‌که مصرف بی‌رویه و نادرست این داروها هم می‌تواند برای سلامت خطرناک باشد. البته عده‌ای هم سعی می‌کنند به جای قرص و کپسول، با استفاده از شیاف‌های مسکن عوارض را کاهش دهند، در حالی که نمی‌دانند این داروها هم بی‌خطر نیست.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر به دلیل عدم تحمل درد افراد با کوچکترین دردی به سمت داروهای ضد درد می رود، مسکن هایی نظیر استامینوفن کدئین و ترامادول مسکن هایی هستند که به شدت ایجاد اعتیاد می کنند، در طولانی مدت مصرف این مسکن ها، شاهد عوارض ناشی از آنها خواهیم بود.

مدیر نظارت بر امور دارو و مواد مخدر تصریح کرد: در بسیاری مواقع مصرف خارج از چارچوب مسکن‌ها موجب استتار علایم بیماری‌های مهم و در نتیجه عدم تشخیص صحیح بیماری توسط پزشک می‌شود زیرا مصرف آن مسکن باعث از بین رفتن نشانه‌ای بیماری  و ناشناخته ماندن آن  می شود یا  اینکه رویت بیماری را به زمانهای دورتری واگذار می‌کند.

دکتر خیاط کاشانی در پایان توصیه کرد : مصرف قرص آهن در دانش آموزان بخصوص دانش آموزان دختر اهمیت زیادی دارد و برای جلوگیری از آنمی (کم خونی) ناشی از فقر آهن این مکمل به صورت برنامه ریزی شده مصرف شود . همچنین با توجه به اینکه میزان ویتامین Dدر اکثر مردم خصوصاً خانم ها دچار کمبود می باشد، به صورت مکمل استفاده شود البته توصیه موکد می شود که مصرف لبنیات و مواد غذایی حاوی کلسیم نیز در دستور مصرف قرار گیرد.

 

ساعت : 12:16 -  روز  : شنبه  - 27 /  8 / 1396 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :196

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :
  نظرات كاربران:


   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر