آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

1:37:53 AM 1397 / 02 / 31
 
اخبار معاونت غذا و دارو

کارگاه آموزشی آشنایی با مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته داروها برگزار شد

کارگاه آموزشی آشنایی با مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته داروها جهت کادر درمانی بیمارستان کارگرنژاد در تاریخ 12/05/96 در محل سالن اجتماعات بیمارستان کارگرنژاد برگزار شد.

دکتر محمدحسین خیاط کاشانی ضمن معرفی مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته داروها و تاریخچه تاسیس به اهمیت فعالیت های مرکز، دستورالعمل، آئین نامه و راهنمای ثبت و بررسی ناخواسته داروها اشاره نمودند.

مدیر نظارت بر امور دارو و مواد مخدر  در این کارگاه به بحث در مورد لزوم گزارش بروز عوارض ناخواسته داروها پرداخته و تاکید نمودند که گرچه دارو رکن اصلی درمان در دنیا است و 75 درصد درمانها از طریق آن صورت می‌گیرد، اما فاصله دارو با سم فقط یک قدم بوده، مصرف بی‌رویه آن می‌تواند خطر جدی برای سلامت افراد باشد، بنابراین عوارض آن در برخی مواقع غیر قابل جبران است و می‌تواند حتی مرگ مصرف کننده را به دنبال داشته باشد، هم چنین علاوه بر ضرر جسمی به افراد، سالیانه میلیاردها تومان بابت مصرف نابجای داروها و بروز عوارض دارویی توسط دولت هزینه می‌شود.

دکتر خیاط کاشانی ضمن اعلام این موضوع که متاسفانه به دلیل عدم اطلاع کادر درمانی از اهمیت بررسی و ثبت عوارض ناخواسته داروها و همچنین ترس از عواقب ثبت گزارش، نداشتن وقت، و نگرانی از تبعات قانونی عوارض جانبی مشاهده شده را گزارش نمی کنند. تاکید نمود که این گزارشات محرمانه بوده و هیچ مرجع قانونی به این مدارک دسترسی پیدا نخواهند کرد

همچنین در جلسه مذکور خانم دکتر روحانی،ضمن معرفی سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت کالا(TTAC) و نیز برچسب اصالت، توضیحاتی را در خصوص امکان بهره گیری و کنترل اقلام دارویی و بهداشتی را ارائه کرد.

ساعت : 12:24 -  روز  : یکشنبه  - 15 /  5 / 1396 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :264

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :
  نظرات كاربران:


   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر