آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

4:43:43 AM 1398 / 11 / 04
 

آنچه باید در مورد سرماخوردگی بدانیم!

 

سرماخوردگی نوعی عفونت ویروسی بخش فوقانی دستگاه تنفس است و به درمان با آنتی­بیوتیک­ها نیاز ندارد. این عفونت ممکن است به سرعت آغاز شود اما خود به خود بهبود می­یابد و نیازی به اقدام خاصی نیست؛ اگرچه بسیاری از افراد نگران ابتلا به سرماخوردگی هستند و به سرعت پس از شروع اولین نشانه­ ها اقدام به تهیه­ ی دارو می­کنند.

برای تسکین علائم می­توان از فراورده­ های غیرنسخ ه­ای مانند انواع قرص­ های سرماخوردگی موجود در بازار استفاده کرد؛ اما باید دقت کنیم که ترکیبات موجود در این فراورده­ها ممکن است سبب تداخلات دارویی گردد. برای مثال ترکیبات ضداحتقان موجود در قرص­های سرماخوردگی مانند سودوافدرین ممکن است سبب کاهش اثر داروهای کنترل کننده­ی فشار خون و افزایش فشار خون بیمار گردد. این ترکیبات کنترل قند خون را در بیماران مبتلا به دیابت مشکل می­کنند و منجربه مشکلات قلبی می­شوند.

علائم سرماخوردگی ممکن است 14-7 روز ادامه یابد و برخی علائم مانند سرفه ممکن است تا مدت­ها پس از بهبود ادامه یابد. شایع­ترین علائم سرماخوردگی شامل آبریزش و احتقان بینی، عطسه و ریزش اشک، سرفه، درد بدن، گلودرد و گوش درد است. علامت گلودرد به تنهایی بدین معنا نیست که برای درمان آنتی­بیوتیک مصرف کنیم. معمولاً در سرماخوردگی تب وجود ندارد مگراینکه بیماری آنفولانزا مطرح باشد که نوعی دیگر از عفونت ویروسی است.

برای کنترل هیچ یک از این علائم توصیه به مصرف انواع داروهای آنتی­ بیوتیک مانند آموکسی­ سیلین، سفالکسین، سفکسیم، آزیترومایسین و سایر انواع آنتی ­بیوتیک­ ها بدون مشورت با پزشک نمی­ شود؛ زیرا چه با مصرف آنتی ­بیوتیک و چه بدون مصرف آن دوره­ی ابتلا به بیماری تغییری نمی­ کند و کوتاه ­تر نمی­ شود و تنها پدیده­ی مقاومت به آنتی ­بیوتیک­ ها تشدید می­ شود.

 

برای درمان سرماخوردگی نیازی نیست از داروهای متنوعی استفاده کنیم

تنها با رعایت خواب کافی و غذای مناسب اجازه دهیم سیر بیماری طی ­شود.

 

تنها در مواردی زیر با پزشک خود مشورت کنیم:

1.       علائم بیشتر از 14-10 روز طول کشیده باشد.

2.       ارجاع سالمندان به پزشک زیرا هم داروهای متنوعی مصرف می­کنند و هم سیستم ایمنی ضعیف­ تری دارند.

3.       خانم­ های باردار

4.       کودکان زیر 6 سال

5.       سابقه­ ی هرگونه بیماری مانند ابتلا به بیماری­ های قلبی و تنفسی مانند آسم و یا هر بیماری مؤثر بر سیستم ایمنی

شربت­ های سرماخوردگی و آنتی ­بیوتیک­ها برای مصرف در کودکان زیر 6 سال تنها با مشورت پزشک قابل استفاده هستند. هیچ­گاه آنتی بیوتیک­ها را بدون مشورت با پزشک برای کودکان تهیه نکنید و آنها را در معرض خطر قرار ندهید.  

 

تهیه و تدوین : دکتر بهار اربابی (کارشناس دارویی مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم )

 

   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر