آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

10:38:26 AM 1398 / 10 / 28
 

 

آیا "داروهای مسکن" به همان اندازه که ما تصور می ­کنیم بدون عارضه هستند؟

 

 

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی که ما آنها را با نام مستدل "داروهای مسکن" می شناسیم داروهایی هستند با طیف اثر وسیع بر بدن ما که تنها اثرات ضد درد آن را می شناسیم؛ اما باید به این نکته توجه کنیم که این داروها علاوه بر اثرات مناسب ضددرد دارای طیفی از عوارض جانبی هستند که سبب شده مصرف بسیاری از این داروها تنها منوط به دستور پزشکان با توجه به شرایط بیمار و در بسیاری از موارد به صورت کوتاه مدت باشد. متأسفانه بسیاری از مردم ما بدون شناخت عوارض این داروها و بدون دستور پزشک اقدام به تهیه و توصیه­ ی مصرف این داروها به یکدیگر می­ کنند که سبب عوارض دارویی و در برخی موارد تداخلات دارویی می­گردد.

این داروها بسیار متنوع هستند اما در کشور ما داروهای ایبوبروفن، مفنامیک اسید، دیکلوفناک، ملوکسی­کام، پیروکسی­کام، سلکوکسیب وجود دارد. هم­چنین در داروهای مسکن ترکیبی که به "مسکن سه کاره"معروف هستند ترکیبی از این داروها وجود دارد که سبب تشدید عوارض این داروها می­ گردد و توصیه می­ شود این داروها تنها به صورت کوتاه مدت و در موارد عدم اثربخشی سایر مسکن­ ها مصرف شوند.

داروهای مسکن طیفی از عوارض جانبی را در بدن ایجاد می­ کنند که بسیاری از مردم با این عوارض آشنا نیستند. 

از جمله شایع­ترین عوارض این داروها عوارض گوارشی است که به صورت سوزش و درد معده، اسهال، یبوست، بی­ شتهایی، درد شکمی و عارضه­ ی بسیار مهم که در مصارف طولانی مدت ایجاد می­ شود خونریزی گوارشی است که در سالمندان و افراد با سابقه­ ی زخم گوارشی و در مصارف طولانی مدت به عنوان زنگ خطر مصرف این داروها طلقی می­ شود.

این داروها منجربه بروز عوارض کلیوی و احتباس آب و سدیم می­ شوند. واکنش­ های آلرژی مانند خس خس سینه و تنگی نفس نیز می­ تواند بروز کند که در افراد با سابقه­ ی آسم و آلرژی حائز اهمیت است. این داروها تأثیر داروهای فشار خون را کاهش می­ دهند و حتی ممکن است فشار خون را افزایش دهند. با مصرف این داروها زمان خونریزی افزایش می­ یابد که ممکن است با سایر داروهای مؤثر بر سیستم انعقادی مانند وارفارین تداخل کنند. عوارض عصبی و شناختی نیز از جمله عوارض این داروهاست که به خصوص در گروه­ های حساس مانند سالمندان باید به آن دقت شود.

به همین علت است که بسیاری از پزشکان تلاش می­کنند این داروها را به صورت کوتاه مدت تجویز کنند؛ اما بسیاری از مردم ما به علت نتیجه ­ی خوبی که از این داروها دریافت می­کنند دیگر به پزشک خود مراجعه نمی­کنند و دارو را حتی تا سال­ها بعد ادامه می­ دهند.

 

تهیه و تدوین : دکتر بهار اربابی (کارشناس دارویی مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم )

   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر