آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

3:36:14 PM 1398 / 10 / 30
 

واقعیت های باورنکردنی در خصوص نوشیدنی های شیرین

 

 در ایالات متحده از هر سه کودک، روزانه دو کودک دست کم یک لیوان نوشیدنی حاوی شکر افزوده  می نوشند. حدود 30 درصد از این کودکان روزانه دو لیوان یا بیشتر از اینگونه نوشیدنی ها می نوشند.تا زمانی که قیمت این نوشیدنی ها پایین است کودکان طبعا به مصرف آنها روی می آورند. آنها ترجیح می دهند به جای یک لیوان شیر کم چرب، مقدار بسیار بیشتری از انواع نوشابه های گازدار که قیمت پایین تری نیز دارند را انتخاب کنند . این واقعیت نیز اجتناب ناپذیر است که تنوع طعم و مزه نوشابه های گازدار ،اعم از معمولی ، رژیمی با یا بدون کافئین ، انواع کولا و نوشابه های انرژی زا بسیار وسوسه انگیز است.

 

نوشیدنی های حاوی شکر افزوده:

ترکیب اصلی این نوشیدنی های  شیرین آب است . در واقع 90 درصد  آب گاز دار دارند . بنابراین، چرا اغلب بچه ها  از نوشیدن این نوشیدنی ها منع می شوند؟ دلیل اصلی این امر آن است که اینگونه نوشابه ها اساسا هیچگونه ماده مغذی برای بدن فراهم نمی کنند. ضمن اینکه حاوی مقادیر زیادی شکر یا شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند. ارتباط بین مصرف این شربت و نرخ رو به رشد چاقی در ایالات متحده، مجادلاتی را سبب شده و هنوز نظر قطعی در این مورد ارائه نگردیده است. در حال حاضر شواهد کافی در خصوص اینکه چنین شیرین کننده هایی موجب تغییر متابولیسم، افزایش چربی بدن و یا افزایش اشتها می شوند، وجود ندارند. با این وجود یک راهبرد کلیدی برای حفظ وزن مطلوب ،محدود ساختن مصرف شکر است.

سایر مواد موجود در نوشابه ها، طعم های دهنده های  مصنوعی و طبیعی هستند. علاوه بر این،  اضافه کردن اسیدها مانند اسید سیتریک و اسید فسفریک به نوشابه ها  طعم تندی می دهند و به عنوان نگهدارنده عمل می کنند.بسیاری از این نوشابه ها حاوی کافئین هستند . با آنکه کافئین لزوما زیان آور نیست ولی ماده ای محرک است که می تواند بر هوشیاری و الگوی خواب کودکان تاثیربگذارد . کافئین می تواند سبب هیجان زدگی، عصبانیت و یا گیجی کودکان شود. این ماده می تواند موجب سردرد نیز بشود. متاسفانه در برچسب های غذایی ، مقدار کافئین موجود در نوشابه ذکر نمی شود.البته اگر نوشابه ای فاقد کافئین باشد، در برچسب آن به این موضوع اشاره می شود.

 

اگر کودک یا  نوجوان شما  از نوشیدنی های شیرین و نوشابه ها استفاده می کنند ، نکات زیر را در نظر بگیرید:

هنگامی که کودک تشنه است ،  به او آب بدهید.

به جای نوشیدنی های شیرین ، آب  یا دوغ های کم نمک در وعده های غذایی مصرف کنید.

نوشیدنی های شیرین را در طول زمان کاهش دهید. این کاهش مصرف را تا جایی ادامه دهید که به  مصرف یک لیوان نوشابه در روز یا کمتر از آن برسد. بهترین حالت آن است که مصرف اینگونه نوشابه ها کاملا قطع گردد.

به جای مصرف نوشابه های معمولی از نوشابه های رژیمی استفاده کنید، زیرا دست کم  حاوی شکر افزوده نیستند. با تمام اینها آب ساده بهترین گزینه برای رفع تشنگی است.

 

ترجمه و تنظیم: دکتر فرید نوبخت- سپیده دولتی –کارشناسان دفتر بهبود تغذیه جامعه

منبع:www.eatright.org

 

   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر