آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

10:45:19 AM 1398 / 10 / 28
 

 

نکاتی در خصوص مصرف لوازم آرایشی

 

آرایشی و بهداشتی

 

آیا می دانید لوازم آرایشی و بهداشتی که بصورت روزمره از آن استفاده می کنید ممکن است چه عواض جانبی داشته باشد؟

آیا نسبت به لوازم آرایشی و بهداشتی تقلبی و قاچاق و عوارض جبران ناپذیر آن اطلاعات کافی دارید؟

 

لوازم آرایشی و بهداشتی از ترکیبات متعدد شیمیایی تشکیل شده اند که میزان این ترکیبات براساس استانداردهای خاصی تنظیم می شود. درصورتیکه فراورده آرایشی-بهداشتی استانداردهای مورد انتظار را کسب نکند ممکن است با مصرف آن بخصوص در مصارف روزانه و طولانی مدت عوارض جانبی بروز کند.

میزان بروز عوارض جانبی غیرقابل جبران با مصرف فراورده های آرایشی و بهداشتی قاچاق و غیرمجاز بیشتر است. این فرآورده‌ها به دلیل استفاده از مواد اولیه غیر مجاز و نامرغوب و یا فساد به وجود آمده در حین نگهداری و حمل آنها، دارای اثرات و عوارض بیشتری هستند.

برخی از شایع ترین و مهم ترین عوارض جانبی فراورده های آرایشی و بهداشتی را بشناسیم :

- صدمه به مو : فراورده های آرایشی و بهداشتی موثر بر مو مانند ژل مو، سرم مو، شامپوها، حالت دهنده ها و اسپری­ها حاوی ترکیبات آسیب زننده به مو هستند . این ترکیبات ممکن است در اوایل مصرف موهای شما را به فرم و شکل دلخواه تغییر دهند اما با مصرف طولانی مدت و بیش از حد آن، به موها آسیب دائمی می زنند که می تواند با علائم تغییر رنگ شوره سر، نازک شدن تارهای مو و ریزش مو همراه باشدهمچنین با مصرف طولانی مدت رنگ موها بخصوص در اثر مصرف رنگ موهای غیر مجاز سفید شدن غیرقابل برگشت موها اتفاق می افتد.

 ایجاد و یا تشدید جوش صورت : این عارضه از جمله عوارض شایع فراورده های آرایشی و بهداشتی است که اکثر خانم ها آن را تجربه می کنند. وقتی فراورده ای بر پوست استعمال می شود منافذ پوست را می بندد و بسته شدن منافذ منجربه بروز جوش می شود و زمانیکه جوش ها بصورت منظم روی پوست ظاهر می شود منجربه بروز آکنه می­شوند. برای جلوگیری از بروز عارضه ضمن استفاده از فراورده های دارای مجوز، فراورده آرایشی نباید بصورت طولانی مدت روی پوست باقی بماند و باید بخوبی از سطح پوست پاک شود و از فراورده های سازگار با نوع پوست استفاده گردد.

- واکنش های حساسیتی پوست :ترکیبات نگه دارنده موجود در فراورده های آرایشی و بهداشتی ممکن است سبب بروز انواع مختلفی از حساسیت های پوستی شود که با علائم قرمزی، خارش، کهیر و تحریکات پوستی دردناک همراه است. برای جلوگیری از حساسیت ضمن استفاده از فراورده های دارای مجوز می توان میزان مشخصی از فراورده را روی بازو امتحان کرد و برای 24 ساعت صبرکرد. همچنین در صورتیکه حساسیت  شناخته شده ای دارید قبل از خرید فراورده بروشور ترکیبات سازنده را بررسی کنید. از خرید فراورده های مشکوک جدا خودداری کنید.

- عوارض چشمی :چشم ها و پوست اطراف آن از حساس ترین نقاط صورت است. مصرف فراورده های آرایشی و بهداشتی چه برای خود چشم چه برای پوست اطراف آن می تواند باعث آسیب جدی به چشم شود که می تواند بصورت تحریک پذیری و عفونت های شدید چشمی بروز کند. استفاده مداوم و بیش از حد خط چشم و ریمل از رشد طبیعی مژه ها جلوگیری می کند و از طرفی زمینه را برای رشد باکتری ها فراهم می کند. توجه داشته باشیم با توجه به حساسیت موضوع از فراورده های فاقد مجوز در داخل چشم استفاده نکنیم و برای رعایت بهداشت چشم از لوازم دیگران نیز استفاده نکنیم . 

- سردرد : برخی از ترکیبات بکار رفته در فراورده های آرایشی و بهداشتی که برای جلوگیری از فساد میکروبی بکار می روند، می توانند منجربه سردرد شوند. اگر از فراورده های آرایشی و بهداشتی بصورت مستمر استفاده می­کنید و دائما دچار سردرد هستید که مشخص نیست علت آن چیست برای چند روز فراورده های آرایشی و بهداشتی مشکوک را کنار بگذارید تا متوجه شوید سردرد برطرف شده است یا خیر.

- پیری زودرس : مصرف طولانی مدت فراورده های آرایشی و بهداشتی بخصوص فراورده های تقلبی باعث آسیب دائمی به پوست و بروز چین و چروک می شود. در مورد فراروده های ضد چین و چروک و پیری زودرس نیز باید بدانیم که بسیاری از اثرات این فراورده ها غیر واقعی است و هیچ گونه مستندات علمی در این رابطه وجود ندارد.

به یاد داشته باشیم فراورده های آرایشی و بهداشتی قادرند به سلامتی ما آسیب برسانند . سلامت فراورده های آرایشی و بهداشتی تنها به معنای سالم بودن ظاهر فراورده نیست بلکه این فراوده باید از مراجع قانونی که تضمین کننده کیفیت مواد اولیه و مجاز و نگه داری در شرایط مناسب است باشد.

 

مهم است که فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی مجاز را بشناسیم. فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی مجاز  دارای برچسب تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده یا علامتتاییدی بر روی آنها به صورت لیزری چاپ شده است. لیبل غیر قابل برداشت باید دارای هولوگرام اختصاصی شرکت وارد کننده باشد.

 

محصولات آرایشی و بهداشتی را دور از آفتاب و گرما نگهداری کنید و در دمای بالاتر از ۳۰ درجه سانتی گراد قرار ندهید. نور و حرارت باعث از بین رفتن مواد نگهدارنده محصولات می‌شود.

داروخانه‌ها و فروشگاه‌هایی که مجوز یا پروانه معتبر فروش لوازم و فرآورده‌های آرایشی را دارند، محل‌های مطمئنی برای تهیه اینگونه مواد هستند

 

تهیه و تدوین : دکتر بهار اربابی (کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم)

   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر