آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

2:51:37 PM 1398 / 10 / 30
 

مصرف انسولین در بدن سازی

 

انسولین

 

انسولین هورمونی است که به صورت طبیعی توسط سلول­های غده­ی پانکراس بدن ترشح می­شود و علاوه بر تنظیم قند خون، متابولیسم پروتئین و چربی را نیز در بدن کنترل می­ کند. در بیماری دیابت وابسته به انسولین، این هورمون ترشح نمی­شود و به همین دلیل این بیماران برای تنظیم قند خون نیاز به تزریق انسولین دارند.

چون انسولین قادر است بر متابویسم پروتئین­ ها و چربی­ ها مؤثر باشد ممکن است مورد سوء مصرف افراد در بدن­سازی قرار گیرد؛ زیرا این افراد تصور می­کنند با مصرف این دارو حجم عضلات، استقامت و عملکرد آن افزایش می­یابد ­و سریع­تر به ظاهر مطلوب خود دست می­یابند. اما:

مصرف داروی انسولین در افراد غیردیابتی می­ تواند عوارض جبران­ناپذیری از جمله پیشرفت دیابت، آسیب دائمی به اندام­ها، کما و مرگ به دنبال داشته باشد.

 

مصرف بیش از حد انسولین به خصوص در افرادی که به درستی با عوارض آن آشنا نیستند سبب:

  • افت قند خون: با علائم تعریق به خصوص در کف دست­ها، رنگ­پریدگی، گرسنگی مفرط، اضطراب، لرزش شدید، افزایش ضربان قلب، غش، ضعف، بی­قراری، تغییرات خلق، کابوس شبانه، سردردهای صبحگاهی، خستگی و از دست دادن آگاهی نسبت به زمان و مکان همراه باشد که با نادیده گرفتن آن فرد به علت افت قند خون وارد فاز کما و حتی مرگ می­شود.
  • افت پتاسیم خون که می­ تواند مرگ­بار باشد.
  • واکنش ­های حساسیتی
  • تجمع چربی در ناحیه­ ی تزریق

 

بنابراین مصرف داروی انسولین بدون مشورت با پزشک متخصص و برای مواردی غیر از کنترل دیابت یا سایر بیماری­ها همچون سوءمصرف در بدن­سازی آسیب ­زننده است؛ زیرا عوارض آن به حدی خطرناک است که می­تواند زندگی فرد را تهدید کند و منجربه مرگ شود.

 

کمیته­ ی ملی المپیک همه­ ی کشورها نیز تنها به ورزشکارانی اجازه­ ی تزریق انسولین می­ هد که به بیماری دیابت وابسته به انسولین مبتلا باشند و تزریق آن در سایر موارد به معنای سوء مصرف دارو و ممنوع است.  می­ توان با انجام آزمایش خون میزان انسولینی که به صورت سوءمصرف تزریق شده تشخیص داد.

 

تهیه و تدوین : دکتر بهار اربابی (کارشناس دارویی مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم )

   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر