آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

3:48:44 PM 1398 / 10 / 30
 
 

فرآورده های دارویی قاچاق و تقلبی /کنترل  اصالت فرآورده های سلامت محور

Richfile

در قانون اساسی کشور، برخورداری از سلامت به عنوان حق اساسی مردم به رسمیت شناخته شده است.قاچاق دارو که از سوی مسئولان و متولیان امر در حوزه بهداشت و درمان کشور نیز تایید می شود، معضلی است که در صورت عدم برخورد و مقابله با آن، آثار ناگواری به دنبال خواهد داشت که مهم ترین آنها، تهدید سلامت مردم است که از دست دادن آن هرگز قابل جبران نخواهد بود.

پروسه صدور مجوز واردات دارو فرآیندی سخت‌گیرانه است و تمام قوانینی که در این خصوص در کشور وجود دارد، مطابق با استانداردهای فارماکوپه دارویی دنیاست و می بایست به طور کامل رعایت شود زیرا دارویی که مجوز  وزارت بهداشت (برچسب اصالت کالا، IRC) را ندارد، قاچاق محسوب می‌شود..

در کشور ما داروهای مخدر و داروهای تقلبی ازمرزهای شرقی، داروهای مکمل، لوازم آرایشی بهداشتی بیشتر از سمت جنوب وحوزه خلیج فارس وارد شده و یک سری از داروهای عمومی نیز از مرزهای غربی (ترکیه) وارد می شود و در کنار واردات داروهای قاچاق به کشور نیز داروهای تخصصی که در سیستم توزیع یارانه ای کشور قرار می گیرند هم از کشور خارج می شوند و مهمترین دلیل خروج بی رویه دارو به خارج از کشور ارزان بودن آن است.طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، در کشورهای مختلف از یک تا 70 درصد قاچاق دارو و تولید داروی تقلبی اتفاق می‌افتد.خارج یا واردکردن محصولات دارویی به صورت قاچاق تبعات بسیاری را برای کشور به دنبال دارد، از آنجا که کنترلی روی داروهای قاچاق انجام نمی شود، کیفیت آنها هم قابل شناسایی نبوده که همین موضوع سلامت بیماران را به مخاطره خواهد انداخت.

در سالهای 90 -91 به علت تحریم‌ها، قاچاق دارو در ایران رونق بیشتری پیدا کرد.بخش دیگر قاچاق دارو در کشور به علت ممنوعیت قانونی به لحاظ فروش و مصرف از قبیل داروهای مخدر، سقط جنین و نیروزای هورمونی است اما داروهای قاچاق در همه جای دنیا به علت نامشخص بودن محل تولید، توزیع و شرایط نگهداری از قبیل حفظ زنجیره سرمایه غیرقابل استفاده محسوب می‌شود.

یکی از مهمترین روشهایی که می تواند در کنترل و کاهش قاچاق اینگونه کالاها در کشور و جلوگیری از عرضه کالاهای تقلبی و جعلی به مردم در سطح عرضه کمک کند، نصب برچسب اصالت و سلامت بر روی کالاهای دارویی و آرایشی بهداشتی و استفاده از سامانۀ جامع طرح شناسنامه دار نمودن این کالا ها می باشد.

 طرح بررسی و کنترل اصالت و سلامت کالا اقدامی نوین در راستای مبارزه با قاچاق و تقلب می باشد که با بکارگیری توانمندی های عرصه فناوری اطلاعات توانسته گام موثری در ارتقاء سلامت جامعه بردارد. این طرح زیر نظر سازمان غذا و دارو ابتدا کار خود را با اقلام دارویی و مکمل ها آغاز نمود و پس از اجرای موفقیت آمیز طرح کلیه کالاهای وارداتی حوزه سلامت از جمله مواد و فرآورده های آرایشی ،بهداشتی به لیست محصولات مشمول طرح اضافه گردیدند.

 یکی از مزایای مهم طرح برچسب اصالت و سلامت کالا این است که با توجه به اختصاصی بودن کد 16 رقمی برای هر قلم از محصولات وارداتی آرایشی و بهداشتی و دارویی ، در صورت بروز مشکلات ناشی از استفاده محصولات وارداتی امکان پیگیری و رسیدگی موضوع بدلیل وجود مستندات و مدارک مربوط به کالای مورد نظر در سازمان غذا و دارو میسر خواهد بود. در زیر نمونه ای از برچسب اصالت و سلامت کالای قبلی و نمونه جدید آن را مشاهده می کنید. که صرفا برچسب جدید معتبر و قابل اطمینان می باشد.

تنها راه تشخیص اصالت محصولات سلامت محور پیامک20008822 و وب سایتttac می باشد.طبق اطلاعیه ای از سوی مدیر کل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو پیرامون شماره پیامک و سایت سامانهTTAC جهت بررسی اصالت محصولات سلامت محور از جمله دارو، فراورده های طبیعی گیاهی و سنتی، غذا ،آرایشی و بهداشتی و تجهیزات و ملزومات پزشکی و مکمل ها تنها راه ارتباطی با سامانه تیتک(TTAC) سازمان غذا و دارو،  شماره پیامک20008822 و سایتttac.ir  می باشد.

در انتها می بایست خاطر نشان کرد به طور قطع با استقبال بیشتر هموطنان ، بالطبع قاچاق دارو هم افزایش می‌یابد.

 

لذا ضروری است مصرف کننده محترم  از مصرف داروی مشکوک خودداری نموده و با پزشک و داروساز  خود در خصوص تهیه دارو از مرجع معتبر و قابل اطمینان اطلاع حاصل نماید.

 

بررسی اصالت دارو

بررسی اصالت کالاهای سلامت محور

   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر