آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

2:37:41 PM 1398 / 10 / 30
 

توصیه‏ های دارویی در مسافرت

توصیه های دارویی

رعایت توصیه‏های دارویی در سفر از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است که همه باید به آن توجه داشته باشند.

در ذیل برخی از نکات جهت پیشگیری از بروز مشکلات معمول دارویی در هنگام مسافرت ذکر می‏شود:

- همیشه دارو را طبق دستور در زمان تعیین‌شده و به همان مقداری که پزشکتان توصیه کرده، مصرف کنید.

-  اگر ازداروهای بدون نسخه استفاده می‌کنید، طبق دستور مصرفی که در بروشور دارو نوشته شده از آن استفاده کنید.

- چنانچه شما و یا بستگانتان، دارویی را به صورت مرتب مصرف می کنید، مطمئن شوید دارو را به حد نیاز و تا پایان سفر در اختیار دارید.

- هنگام سفر حتما نسخه ای معتبر از پزشک (هر چند قبلاپیچیده شده باشد) را به همراه خود داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید دارو را از داروخانه تهیه کنید.

- فقط از طریق داروخانه‌ها، داروی موردنیاز خود را تهیه کنیدو به هیچ عنوان نباید آن را از افراد، اماکن و یا مراکز غیر رسمی خریداری کنید.

- بهتر است دارو پیش خودتان باشد نه داخل چمدان.

- حتی الامکان دارو را در بسته بندی اصلی خود حمل نمائید.

- از مصرف داروهای آرام بخش، کدئین دار، آنتی هیستامین وخواب آور قبل و هنگام رانندگی خودداری نمائید.

- در صورتیکه به دیابت مبتلا بوده و انسولین تزریق می‏کنید، دارو و سرنگ مورد نیاز برای تمام مدت سفر را فراهم نمائید؛ توصیه می‏شود که دستگاه یا نوار کنترل قندخون، قند حبه ای، نبات، بیسکوئیت و آب میوه برای درمان کاهش احتمالی قند خون ومیان وعده مناسب (مانند میوه و ساندویچ کوچک) را در سفر همراه خود داشته باشید.

- چنانچه ضمن حرکت اتومبیل، قطار، کشتی و یا هواپیما، دچار سرگیجه و حالت تهوع می شوید، به خاطرداشته باشید با مصرف 1 یا 2 قرص "دیمن هیدرینات"، نیم ساعت قبل از شروع سفر و تکرار یک قرص هر 4 تا 6 ساعت یکبار در طی سفر، می توان عوارض ناشی از حرکت،تهوع و سرگیجه را برطرف کرد البته باید توجه داشت که در طول 24 ساعت نباید بیشتر از 8عدد قرص مصرف شودو همچنین در صورت بارداری یا شیردهی، با داروساز یا پزشک جهت مصرف قرص "دیمن هیدرینات" مشورت نمایید.

- فراورده‏های زنجبیل نیز درکنترل تهوع و استفراغ موثر است، برای این منظور می‏توان یک ساعت قبل از مسافرت 1گرم پودر زنجبیل مصرف کرد و یا برای استفاده راحت تر و مطمئن نیم تا یک ساعت قبل از مسافرت از شکل دارویی ساخته شده از این گیاه که در داروخانه‏ها بدون نسخه به فروش می‏رسد طبق راهنمای همراه دارو استفاده کرد.

- جعبه کمک‏های اولیه را همراه خود داشته باشید، علاوه بر داروها، لوازم مصرفی مثل چسب زخم، پنبه گاز استریل و بتادین را در آن قرار دهید.

- چنانچه فرزند خردسال دارید، شیرخشک شیرخوار، درجه تب، داروهای بدون نسخه مانند شربت تببر، شربت سرماخوردگی، قطره و یا شربت مولتی ویتامین و آهن و پماد سوختگی را در سفرهمراه خود داشته باشید.

- به شرایط نگهداری داروها که معمولا روی جعبه داروها نوشته شده، دقت کرده و آنها را رعایت نمائید به عنوان مثال داروهای خود را در اتومبیلی که زیر نور آفتاب پارک شده و یا در شیشه عقب اتومبیل (حتی در زمستان) قرار ندهید، زیرا گرمای محیط باعث می‌شود ترکیبات موجود در دارو به ویژه شربت‌ها و قطره‏های خوراکی تغییر ماهیت پیدا کند و باعث بروز مسمومیت‌ دربیمار شود.

هر چند قرص‌ها و داروهایی که به اصطلاح جامد هستند از ثبات بیشتری برخودار بوده اما برخی از انواع آن‌ها نیز ممکن است با قرار گرفتن در معرض هوای گرم فاسد شوند.

- داروهای یخچالی را در ظروف مخصوص و همراه با یخ و یا ظروف خنک کننده حمل نمایید.

- به تاریخ انقضاء مصرف دارو توجه کنید، تاریخ انقضاء معمولا به تاریخ شمسی یا میلادی روی جعبه مقوایی داروها، همچنین در انتهای ورقه‏های آلومینیومی بسته بندی قرص‏ها و کپسول‏ها، بر روی شیشه آمپول و ویال‏های تزریقی و درخصوص پمادها و کرم‏های موضعی بر روی انتهای تیوب پماد و کرم حک شده است.

- با توجه به وجود برخی از ممنوعیت‏های دارویی در بعضی از کشورها توصیه می شود قبل از انجام سفر، از قوانین دارویی این کشورها اطلاع حاصل شود تا مشکل یامجازاتی در این زمینه بوجود نیاید و یا چنانچه فرد مجبور به استفاده از دارویی خاص است، نسخه معتبر پزشک را در فرودگاه به همراه داشته باشد تا در صورت نیاز آن را به ماموران نشان دهد.

 

   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر