آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

2:48:59 PM 1398 / 10 / 30
 

"مصرف داروهای  SSRIs  در دوران بارداری"

مصرف داروهای ضد افسردگی  در بارداری

مصرف داروهای SSRIsدر دوران بارداری می تواند سبب بروز فشار خون ریوی در نوزادان تازه متولد شده  شود.

زنان بارداری که داروهای اختصاصی مهار کننده بازجذب  سروتونین دردوران بارداری دریافت میکنند ممکن است فرزند تازه متولد شده خود را در ریسک بروز فشار خون ریوی که بیماری خطرناکی است قرار دهند که طبق آمار جدید از هر 1000 نوزاد متولد شده تنها 2 نفر درگیر آن هستند.

نوزادانی که از مادران مصرف کننده SSRIsدر اواخر دوران بارداری به دنیا آمدند، 2 برابر ریسک ابتلا به فشار خون ریوی بالاتری داشتند. ریسک ابتلا در این نوزادان از هر 1000 تولد، 3 نفر بوده که از آنجایی که ریسک همه داروهای SSRIsشامل سرترالین، سیتالوپرام، پاروکستین و فلوکستین یکسان بوده ، این افزایش ریسک کلی را به SSRIsنسبت داده اند.

در مطالعه ای 1104 مادر، در اواخر دوران بارداری و در مطالعه دیگر 17053مادر، در اوایل دوران بارداری SSRIsمصرف میکردند و 54184 قبل از بارداری تشخیص افسردگی برای آن ها داده شده بود و دارو مصرف میکردند، اما از شروع بارداری دارو مصرف نمی کردند ه اند. مطالعه نشان داده که 33 نوزاد از 1104نوزادی که در اواخر دوران بارداری که تحت تاثیر داروی SSRIsمصرفی توسط مادر بودند، دچار فشار خون ریوی شده بودند.از 17053 نوزادی که تنها در اوایل دوران بارداری مادر تحت تاثیر دارو بوده اند 32 نوزاد دچار مشکل شده اند، و از بین مادرانی که تشخیص بیماری اعصاب پیش از بارداری داشته اند، 114 نوزاد دچار بیماری فشار خون ریوی  پایدار شده بودند.

مکانیسم ایجاد این عارضه نامعلوم است ، ولی گفته می شود SSRIs  در ریه تجمع می یابند. سروتونین منجر به انقباض عروق شده و می تواند واسطه ای برای تکثیر سلول های عضله صاف سرخرگ ششی شود.

منطقی است که پزشکان بیمارشان را از این مسئله آگاه سازند همچنین آن ها را از نادر بودن احتمال بروز این عارضه در بیمارانی که مجبور به استفاده از SSRIsهستند، مطلع سازند.

در این مطالعه توصیه شده که در درمان زنان باردار با داروهای  SSRIsاحتیاط شود و توصیه می شود در صورت امکان از درمان های غیر دارویی در دوران بارداری استفاده شود.

اما همچنان این ابهام وجود دارد که مشکل به وجود آمده در نوزادان ممکن است در اثر بیمار زمینه ای مادر (افسردگی ) باشد ، نه به دلیل مصرف داروهای   SSRIs

گردآوری و تدوین : دکتر سارا خوش سرور- کارشناس مرکز ADR 

 منبع : دانشگاه علوم پزشکی شیراز- بیمارستان نمازی

   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر