1. واکسن دیگر بیماری­ها در پیشگیری از کرونا تأثیری نداشته و هر بیماری احتیاج به واکسن مخصوص به خودش را دارد.اگر امروزه در بعضی از سایت ها ذکر می شود که واکسنی برای کرونا موثر است مستندات علمی هنوز ندارد .          2. سیر جزو خوراکی­هایی است که دارای برخی خواص ضدمیکروبی هستند و هیچ مطالعه­ای اثر ضدکرونایی سیر را تأیید نکرده است، هر چند که مصرف آن مانند بقیه سبزیجات درحد معمول توصیه می گردد .              3. ویروس کرونا حتی در هوای گرم و مرطوب نیز منتقل میشو؛ بنابراین حتی در این نوع از آب و هوا از شست و شوی مرتب دستان و عدم لمس صورت خود غافل نشوید.         4. آنتی­ بیوتیک­ ها برای عفونت­ های باکتریایی مناسب بوده و جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا مؤثر نیستند. از مصرف خودسرانه آن­ها جداً خودداری کنید.         5. بدن بدون توجه به دمای محیط، دمای خود را در محدوده نرمال حفظ میکند؛ بنابراین قرار گرفتن در هوای گرم شما را از ویروس مصون نگه نمی­ دارد.        6.دوش گرفتن روزانه و شستشوی بدن با صابون توصیه می شود،ولی دوش گرفتن با آب بسیار داغ شما را از ویروس مصون نگه نمی­دارد و حتی می­تواند به شما آسیب برساند.         7. کرونا، یک بیماری تنفسی بوده و توسط قطرات بزاق موجود در سطوح و محیط پخش می­شود؛ تاکنون مدارکی مبنی بر انتقال این ویروس توسط نیش زدن حشرات گزارش نشده است .               8. افراد با سنین بالاتر و بیماری­های زمینه­ای در مقابل این ویروس حساس­تر هستند. بنابراین نیاز است که این افراد مراقبت­های بهداشتی را با دقت بیشتری انجام دهند.               9. هنوز هیچ دارویی جهت پیشگیری از این بیماری معرفی نشده است. بهترین راه پیشگیری شست و شوی مداوم دست­ها و خودداری از لمس صورت و رعایت فاصله بین افراد می باشد.                10.   اسکنرهای حرارتی موجود در فرودگاه­ها و جاده­ها تنها افرادی را که علائم بیماری در آن­ها ظهور کرده است شناسایی می­کنند. بین 2 تا 15 روز زمان احتیاج است تا افراد مبتلا دچار تب شوند. از جا به جایی بین شهرها خودداری کنید.

5:01:54 AM 1401 / 11 / 19
 

 معرفی یک سایت کاربردی پزشکان و داروسازان

وب سایت  Global RPH یک سرویس اطلاعات آنلاین است. این سایت با هدف تولید نرم افزارها و ابزار عملی و کاربر پسند برای پزشکان و داروسازان ساخته شدها ست. هدف این سایت ارائه الگوریتم ها و حسابگرهایی است که با استفاده یک بالینگر از آن ها در زمان وی صرفه جویی شده و از خطاهای درمانی اجتناب  گردد. این سایت توانسته است گواهی HONرا کسب نماید.

تمرکز اصلی سازندگان سایت بر متخصصین سلامت بوده است، با این حال برای عموم مردم نیز مطالب مفیدی در این سایت وجود دارد. کاملترین قسمت این سایت مربوط به رقیق سازی داروهای تزریقی است. (Dilutions)، که اندیکاسیون ها، اشکال دارویی، نحوه استفاده و رقیق سازی، سازگاری با سایر محلول های تزریقی، شرایط نگهداری و پایداری، دوزینگ اطفال و بزرگسالان را توضیح داده است.

در قسمت Oncology Dilutionsآن، این توضیحات به صورت کاملتری عرضه شده است. یکی از قسمت های دیگر این سایت مربوط به توضیح اختصارات پزشکی Medical Abbreviatons)) است. مونوگراف های دارویی این سایت نیز قسمت جالب توجه دیگر آن است که آن را از سایر منابع متمایز می کند. در مونوگراف مربوط به هر دارو به سایر داروهای هم اثر مانند آن دارو نیز اشاره شده است و بیشتر تمرکز این مونوگراف ها بر مکانیسم فارماکولوژیک است. یکی از قسمت های بسیار کاربردی برای بالینگرها بخش (Infections Disease) I.Dx.آن است که درمان های عفونت های مختلف را به صورت خلاصه همراه با دوزینگ و طول درمان آورده است. Medical Calculatorدر این سایت شامل حسابگرهای متعددی همچون محاسبه موارد زیر است:

 

Advance Opioid Converter

Aminoglycoside Dosing

Creatinin Clearance

Absolute Neutrophil Count

Anion Gap

Sodium Bicarbonate Deficit Calculator

Basal Energy Expenditure

Body Surface Area

HAS-BLED bleeding risk score

Body Mass Index

Hypocalcemia Claculator

Corticostroid Converter

Digoxin Dosing Calculator

Hypothyroidism (Levothyroxine) Calculator

Heparin Dosing Protocol

Osmalarity Calculator for TPN

Warfarin Dosing Calculator

 از قسمت های دیگر این سایت Common Laboratory Valuesاست. با دارا بودن این قسمت های منحصر به فرد این سایت ابزار بسیار کارایی برای درمانگران است.

   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر