آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

2:09:37 AM 1398 / 06 / 27
 

 معرفی یک سایت کاربردی پزشکان و داروسازان

وب سایت  Global RPH یک سرویس اطلاعات آنلاین است. این سایت با هدف تولید نرم افزارها و ابزار عملی و کاربر پسند برای پزشکان و داروسازان ساخته شدها ست. هدف این سایت ارائه الگوریتم ها و حسابگرهایی است که با استفاده یک بالینگر از آن ها در زمان وی صرفه جویی شده و از خطاهای درمانی اجتناب  گردد. این سایت توانسته است گواهی HONرا کسب نماید.

تمرکز اصلی سازندگان سایت بر متخصصین سلامت بوده است، با این حال برای عموم مردم نیز مطالب مفیدی در این سایت وجود دارد. کاملترین قسمت این سایت مربوط به رقیق سازی داروهای تزریقی است. (Dilutions)، که اندیکاسیون ها، اشکال دارویی، نحوه استفاده و رقیق سازی، سازگاری با سایر محلول های تزریقی، شرایط نگهداری و پایداری، دوزینگ اطفال و بزرگسالان را توضیح داده است.

در قسمت Oncology Dilutionsآن، این توضیحات به صورت کاملتری عرضه شده است. یکی از قسمت های دیگر این سایت مربوط به توضیح اختصارات پزشکی Medical Abbreviatons)) است. مونوگراف های دارویی این سایت نیز قسمت جالب توجه دیگر آن است که آن را از سایر منابع متمایز می کند. در مونوگراف مربوط به هر دارو به سایر داروهای هم اثر مانند آن دارو نیز اشاره شده است و بیشتر تمرکز این مونوگراف ها بر مکانیسم فارماکولوژیک است. یکی از قسمت های بسیار کاربردی برای بالینگرها بخش (Infections Disease) I.Dx.آن است که درمان های عفونت های مختلف را به صورت خلاصه همراه با دوزینگ و طول درمان آورده است. Medical Calculatorدر این سایت شامل حسابگرهای متعددی همچون محاسبه موارد زیر است:

 

Advance Opioid Converter

Aminoglycoside Dosing

Creatinin Clearance

Absolute Neutrophil Count

Anion Gap

Sodium Bicarbonate Deficit Calculator

Basal Energy Expenditure

Body Surface Area

HAS-BLED bleeding risk score

Body Mass Index

Hypocalcemia Claculator

Corticostroid Converter

Digoxin Dosing Calculator

Hypothyroidism (Levothyroxine) Calculator

Heparin Dosing Protocol

Osmalarity Calculator for TPN

Warfarin Dosing Calculator

 از قسمت های دیگر این سایت Common Laboratory Valuesاست. با دارا بودن این قسمت های منحصر به فرد این سایت ابزار بسیار کارایی برای درمانگران است.

   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر