آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

10:28:43 AM 1398 / 10 / 28
 

فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی و سلامت سالمندان

پیشرفت‌های چشمگیری که در زمینه‌های مختلف از جمله پزشکی حاصل شده امید به زندگی را در جوامع مختلف افزایش داده است این امر موجب افزایش افراد سالمند گردیده است ولی لازم است که توأم با افزایش طول عمر،کیفیت زندگی در این گروه آسیب پذیرجامعه نیز ارتقا یابد. یکی از عوامل مهم تأثیرگذار مهم در افزایش کیفیت زندگی سالمندان توجه به سلامت و بهداشت این عزیزان می‌باشد.

بهداشت پوست:

شاید بتوان گفت آشکارترین اندام بدن که با افزایش سن دچارتغییرات پیری می‌گردد پوست است. عوامل مختلفی شامل عوامل درونی (ژنتیک و غیره) و عوامل بیرونی از جمله نور آفتاب، سیگار کشیدن، نوع تغذیه و ... می‌توانند در بروز پدیده پیری پوست مؤثر باشند. همانطور که اشاره گردید یکی از علل مهم در ایجاد پیری پوست و برخی مشکلات پوستی در سنین سالمندی تماس‌های ‌طولانی ‌مدت‌و حفاظت نشده با نورخورشید است که در ذیل به برخی از آنها اشاره می‌گردد.

1) لکه‌های سنی یا آفتابی:این ضایعات پوستی بر خلاف تصور عوام در اکثر موارد ارتباطی به بیماریهای کبدی ندارد و ناشی از افزایش سن و تماس با نورخورشید می‌باشد.

2) کراتوز آفتابی : به صورت لکه‌های پوسته‌دار قرمز رنگ در مناطق در معرض نور خورشید مثل سر و صورت و گوش ایجاد می‌گردد و در برخی موارد در صورت عدم درمان حتی می‌تواند منجر به بروز سرطان گردد.

3) چین و چروک: با افزایش سن، بدن به اندازه کافی کلاژن والاستین که دو عامل مهم جوانی و کشسانی پوست می‌باشند، تولید نمی‌کند و در نتیجه این امر منجر به ظهور چین و چروک در پوست و افتادگی آن می‌شود.

نورخورشید از اجزاء اشعه مادون قرمز، اشعه ماورای بنفش نوع A و B و C تشکیل یافته است. انواع اشعه ماوراء بنفش می‌توانند باعث ایجاد چین و چروک در طولانی مدت(UVA) و ایجاد آفتاب سوختگی، التهاب و قرمزی(UVB)درپوست می‌گردند.لذا با توجه به مضرات نور خورشید، استفاده از مواد محافظ از قبیل کرم‌های ضد آفتاب در سنین مختلف ازجمله‌سنین سالمندی امری لازم و ضروری می‌باشد.

4) اتساع مویرگها: این پدیده نیز از آثار مخرب نور خورشید می‌باشد و معمولاً در صورت ظاهر می‌گردد وباعث ایجاد حالت قرمزی و تورم در پوست می‌شود.

 

فرآورده‌های ضد آفتاب:

یکی از بهترین حفاظت‌کننده‌های پوست در مقابل نور مضر خورشید ضد آفتاب‌ها هستند که می‌توانند به صورت‌های مختلف از جمله انواع کرم و لوسیون وجود داشته باشند.

در انتخاب نوع فرآورده ضدآفتاب باید عواملی چون نوع پوست فرد، شرایط محل زندگی، سن و قدرت حفاظت کنندگی ضدآفتاب (SPF)مدنظر قرار گیرد. ضدآفتاب‌ها باید همواره قبل از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و طبق دستورالعمل کارخانه سازنده (مقدار مناسب و تجدید استفاده در صورت لزوم) مصرف گردند که استفاده از این فرآورده ها به

همراه کلاه‌لبه‌دار،پوشیدن لباس مناسب و عینک‌های آفتابی می‌تواند به حفاظت پوست حساس سالمندان کمک شایانی نماید.

خشکی پوست:

یکی دیگر از مشکلات ایجاد شده در سنین سالمندی خشکی پوست است چرا که با افزایش سن پوست آب از دست می‌دهد و از طرفی بدن قادر به ترمیم و جایگزینی سلولهای جدید به جای سلولهای مرده نمی‌باشد. و این امر موجب خشکی پوست می‌گردد. این عارضه در آب و هوای خشک و سرد تشدید می‌گردد و منجر به پوسته پوسته شدن، قرمزی، اگزما و خارش پوست می‌گردد.

 

بهداشت دهان و دندان:

از جمله مشکلات دهان و دندان در سالمندان، سایش، پوسیدگی و ایجاد ترک در دندانها می‌باشد. شیوع‌پوسیدگی‌های ریشه‌ای در این گروه سنی شایع است و از عوامل مؤثر در ایجاد این امر می‌توان به مواردی‌چون‌ تحلیل لثه، اختلال‌های حرکتی، استفاده از پروتزهای متحرک، کاهش عملکرد بزاق، خشکی دهان ‌به‌ علت‌ بیماریهای ‌سیستمیک‌ و عوارض‌ برخی ‌داروها اشاره کرد.

لذا در این سنین توصیه می‌گردد فرآورده‌هایی از قبیل خمیردندان، دهانشویه‌ها و فرآورده‌های حاوی فلوراید استفاده گردد چرا که باعث بهبود عملکرد بزاق و کنترل و کاهش پوسیدگی‌های دندان می‌شود. بیماریهای عفونی دهان به علت استفاده از دندانهای مصنوعی یکی دیگرازمشکلات دوران سالمندی است.

استفاده از دهان شویه‌های مناسب جهت ضدعفونی کردن حفره دهانی، تمیز نمودن دندانهای مصنوعی حداقل روزی دو‌ مرتبه ‌با استفاده از مسواک نرم و محلول‌های مناسب و سپس شستشوی کامل آن و جایگزین کردن درداخل‌دهان‌می‌تواند از بسیاری از عفونت‌های دهانی مانند برفک دهان جلوگیری نمود.

منبع :  معاونت غذا ودارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر