آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

3:13:51 PM 1398 / 10 / 30
 

نکات ریز خانه تکانی و خانه داری  :

نحوه از بین بردن   جوهر سیاه بر روی فرش در هنگام خانه تکانی  :

هنگام خانه تکانی برای از بین بردن جوهر سیاه بر   روی فرش ، مقداری ماست روی محل لکه ریخته و با قاشق ماست را جمع کنید.چند مرتبه این   کار را تکرار کنید، لکه کاملاً از بین می رود  .

 نحوه بر طرف   کردن لکه جوهر موقع خانه تکانی  :

برای پاک کردن لکه جوهر خودکار یا خودنویس از شیر   استفاده کنید.قسمت جوهری شده لباس را حدود پنج دقیقه داخل شیر قرار داده و سپس آن   را با آب معمولی بشویید.اثر لکه جوهر کاملاً از بین خواهد رفت.برای این منظور می   توان از شیر ترش شده و یا دوغ نیز استفاده کرد.گاه برای برطرف شدن کامل اثر لکه،   باید این کار چندین بار تکرار شود  .

شستن پرده   ها  :

پرده های نخی را قبل از شستن به مدت 15-10   دقیقه در آب سرد یا ولرم خیس کنید تا گرد و غبار جمع شده بر روی آن جدا شود. پرده   را به آرامی بلند کنید. آب کثیف را خالی نمایید. سپس پرده را در محلول کف صابون   ولرم و غلیظ بشویید. البته با ملایمت سعی کنید که آن را به هیچ وجه نچلانید. سه بار   پرده را با آب ولرم آبکشی کنید  .

اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید. برای   شستشوی اول دستگاه را روی درجه کم مقدماتی بشویید و شستشوی بعد را هم 2 دقیقه با   درجه کم تنظیم کرده و بشویید  .

پرده را قبل از اینکه کاملاً خشک شود، وقتی کمی   نمدار است اتو بزنید. اتو را از پشت به موازات الیاف طولی آن بکشید(اگر پرده را اتو نمیزنید بهتر است وقتی نمدار است پرده را آویزان کنید تا چین و چروکش باز شود)

 

نکته:مراقب باشید از این گزینه‌ها استفاده نکنید

1. از صابون ظرف شویی(صابونی که برای شستن ظروف در سینک پر از آب می‌اندازند تا ظرف‌ها خیس خورده و سپسآنها را بشویند) برای تمیز کردن ماشین ظرف شویی استفاده نکنید

برای تمیز کردن ماشین ظرف شویی شما نیازمند ماده ایهستید که کمتر کف کند ،اگر از صابون برای تمیز کردن دستگاه ماشین ظرف شویی تاناستفاده کنید ، کف آشپزخانه تان سرشار از کف خواهد شد.

2.استفاده از موادشوینده لباس برای تمیز کردن فرش یا اثاثیه خانه مانند مبلمان و...

محصولات پاک کننده ای که برای تمیز کردن لباس‌هابکار می‌روند دارای موادی هستند که کف فراوانی ایجاد می‌کنند که برای فرش و مبلمانو اثاثیه دیگر خانه شما بسیار مضر خواهد بود.

3.اسپری‌های پاککننده را برای لیوان‌های شیشه ای استفاده نکنید.

تقریبا تمام اسپری‌ها مانند هم هستند ؛ اگر برایتمیز کردن لیوان‌های شیشه ای تان از آنها استفاده کنید بعد از تمیز کردن روی آنهالکه‌های کف باقی می‌ماند و شیشه  را مات می‌کند.

4.از پاک کننده سطوحاستیل ضد زنگ برای سطوح نقره تان نیز استفاده نکنید.

مواد پاک کننده ای که برای سطوح استیل به کارمی‌رود دارای موادی هستند که اگر برای تمیز کردن سطوح نقره استفاده شود به آنهاآسیب رسانده و دچار خراش‌های بدشکل می‌کند

 

   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر