1. واکسن دیگر بیماری­ها در پیشگیری از کرونا تأثیری نداشته و هر بیماری احتیاج به واکسن مخصوص به خودش را دارد.اگر امروزه در بعضی از سایت ها ذکر می شود که واکسنی برای کرونا موثر است مستندات علمی هنوز ندارد .          2. سیر جزو خوراکی­هایی است که دارای برخی خواص ضدمیکروبی هستند و هیچ مطالعه­ای اثر ضدکرونایی سیر را تأیید نکرده است، هر چند که مصرف آن مانند بقیه سبزیجات درحد معمول توصیه می گردد .              3. ویروس کرونا حتی در هوای گرم و مرطوب نیز منتقل میشو؛ بنابراین حتی در این نوع از آب و هوا از شست و شوی مرتب دستان و عدم لمس صورت خود غافل نشوید.         4. آنتی­ بیوتیک­ ها برای عفونت­ های باکتریایی مناسب بوده و جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا مؤثر نیستند. از مصرف خودسرانه آن­ها جداً خودداری کنید.         5. بدن بدون توجه به دمای محیط، دمای خود را در محدوده نرمال حفظ میکند؛ بنابراین قرار گرفتن در هوای گرم شما را از ویروس مصون نگه نمی­ دارد.        6.دوش گرفتن روزانه و شستشوی بدن با صابون توصیه می شود،ولی دوش گرفتن با آب بسیار داغ شما را از ویروس مصون نگه نمی­دارد و حتی می­تواند به شما آسیب برساند.         7. کرونا، یک بیماری تنفسی بوده و توسط قطرات بزاق موجود در سطوح و محیط پخش می­شود؛ تاکنون مدارکی مبنی بر انتقال این ویروس توسط نیش زدن حشرات گزارش نشده است .               8. افراد با سنین بالاتر و بیماری­های زمینه­ای در مقابل این ویروس حساس­تر هستند. بنابراین نیاز است که این افراد مراقبت­های بهداشتی را با دقت بیشتری انجام دهند.               9. هنوز هیچ دارویی جهت پیشگیری از این بیماری معرفی نشده است. بهترین راه پیشگیری شست و شوی مداوم دست­ها و خودداری از لمس صورت و رعایت فاصله بین افراد می باشد.                10.   اسکنرهای حرارتی موجود در فرودگاه­ها و جاده­ها تنها افرادی را که علائم بیماری در آن­ها ظهور کرده است شناسایی می­کنند. بین 2 تا 15 روز زمان احتیاج است تا افراد مبتلا دچار تب شوند. از جا به جایی بین شهرها خودداری کنید.

4:36:23 PM 1400 / 09 / 11
 

دستورالعمل نحوه نگهداری واکسن در داروخانه :

واکسن ها نسبت به حرارت و یخ زدگی حساس هستند ، بنابراین ضروریست در دمای مناسب نگهداری شود . " به نظامی مرکب از افراد و تجهیزات که اطمینان می دهد واکسن مؤثر به مصرف کننده برسد " زنجیره سرما گفته می شود .


نکات مهم در مورد نگهداری واکسن در یخچال :
*
واکسن ها باید طوری در یخچال قرار داده شوند که واکسن هایی که قبلاً تحویل گرفته شده اند جلوتر قرار داده شده و زودتر مصرف گردند .
*
واکسن ها باید بر حسب نام آنها در داخل سبدهای کوچک بصوت مجزا از یکدیگر قرار داده شوند . استفاده از سبد باعث خواهد شد که جریان هوای داخل یخچال به طور یکسان به تمامی ویالها برسد .
*
درجه حرارت یخچال را روزی 2 بار ( در ابتدا و پایان ساعت ) به وسیله دماسنج که داخل آن گذارده شده کنترل نموده و در فرم نمودار درجه حرارت یخچال ثبت نمائید .
*
از گذاردن هر نوع غذا و نوشیدنی در یخچال حاوی واکسن خودداری شود. ضمناً دقت نمائید که درب یخچال کاملاً بسته شده باشد (لازم است درب یخچال قفل داشته باشد)  

* لبه متحرک سینی آبگیر زیر قسمت فریزر و یخچال بایستی به طرف بیرون باشد تا هوای فریزر بتواند داخل یخچال نفوذ کنند .
*
یخچال را بطور مرتب برفک زدایی نمائید . ( این کار را زمانی انجام دهید که قطر یخ بیش از نیم سانتیمتر باشد(  

طریقه چیدن آیس بگ و واکسن ها در داخل یخچال :
*
در قسمت فریزر یخچال آیس بگ ها باید به صورت ایستاده قرار داده شوند در صورت ممکن نبودن ترجیحاً باید به حالت خوابیده به پهلو قرار داده شوند .
*
یخچال نگهداری واکسن باید فاقد هر گونه عیب و نقص فنی باشد و باید در محلی مناسب دور از گرما و نور آفتاب قرار گیرد ، بطوری که پشت آن با دیوار 15 – 20 سانتیمتر فاصله داشته باشد . ضمناً یخچال باید درجای خود تراز شده باشد .

 

آماده سازی یخچال :

1- گذاشتن آیس بگ ها در قسمت فریزر یخچال جهت منجمد شدن
2- تمام واکسن ها و حلالها باید در قسمت اصلی یخچال نگهداری شوند .
3-
ویالهای واکسن در یخچال را طوری قرار دهید که هوا بین آنها جریان داشته باشد و واکسن های حساس به سرما را دور از قسمت فریزر یخچال و بدنه نگهداری نمائید .


واکسن کاریر :
واکسن کاریرها مانند کلد باکس ها از مواد مخصوصی ساخته شده اند که گرما را از خود عبور نمی دهند و دارای فضای مجزا جهت جاسازی کیسه های یخ می باشند و می توانند با آن واکسن ها و حلال را حمل نموده و یا موقتاً نگهداری نمایند. واکسن کاریر از کلد باکس کوچکتر بوده و افراد به راحتی می توانند آنرا حمل نمایند ولی نمی توانند بیشتر از 48 ساعت واکسن را نگهداری نماید . واکسن کاریر برای حمل واکسن ها و حلال ها در مراکز بهداشتی درمانی ، خانه های بهداشت و پایگاهها و تیم های سیاری استفاده می شوند . ضمناً برای نگهداری موقت واکسن در زمانی که یخچال مشکل پیدا کند و یا برفک زدایی می شود نیز مورد استفاده قرار می گیرد . قبل از گذاشتن ویال واکسن داخل واکسن کریر ابتدا باید دمای آن را به 2-8 د رجه سانتیگراد رساند.

 

 

   

جشنواره پرتال
Error for portal93