آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

10:30:10 AM 1398 / 03 / 05
 
اخبار دارو

هشدار در خصوص تغییر منبع داروهای با شاخص درمانی باریک

هشدار در خصوص تغییر منبع داروهای با شاخص درمانی باریک (Narrow Therapeutic Index, NTI )

پیرو بخشنامه 8676/665 مورخ 6/7/92 سازمان غذا و دارو مبنی بر هشدار در خصوص تغییر منبع داروهای با شاخص درمانی باریک (Narrow Therapeutic Index, NTI )  و واردات فرم های تجاری جدید  و متعددی از داروی وارفارین و لزوم توجه به باریک بودن شاخص درمانی این دارو باید مورد توجه قرار گیرد.

زیرا  جایگزینی فرمهای تجاری یک دارو با یکدیگر و یا با اشکال ژنریک آن، به شرط باریک بودن شاخص درمانی دارو، می تواند خطر ساز باشد و بجای ایجاد اثرات درمانی در بیمار، سبب بروز عوارض سمیت  ناشی از دارو شود .

فهرست داروهای با شاخص درمانی باریک، به شرح ذیل می باشد:

COMMONLY PRESCRIBED NARROW THERAPEUTIC INDEX (NTI) DRUGS

CLINDAMYCIN

CARBAMAZEPINE

AMINOPHYLLINE

DIGOXIN

CYCLOSPORIN

CLOZAPINE

LEVOTHYROXINE

ISOPROTERENOL

DISOPYRAMIDE

PHENYTOIN

METAPROTERENOL

LITHIUM

PROCAINAMIDE

PRIMIDONE

PRAZOSIN

WARFARIN

VALPROIC ACID

QUINIDINE

 

دانلود فایل :      2     

ساعت : 13:49 -  روز  : یکشنبه  - 7 /  7 / 1392 /  شماره خبر : 31 / تعداد نمايش :1995

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :
  نظرات كاربران:


   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر