آیا می دانید داروی شما به چه منظور تجویز شده است ؟ آیا از نحوه مصرف صحیح نگهداری، عوارض و تداخلات داروی خود مطلع هستید؟      آیا می دانید در هنگام مسمومیت دارویی یا غذایی چه باید کرد؟         شماره تلفن 1490 مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم کشوری به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات دارویی همشهریان محترم می باشد. همچنین مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم دانشگاه علوم پزشکی کاشان با شماره تلفن 03155579000 در ساعات اداری پاسخگوی سؤالات دارویی شما می باشد                             مرکز اطلاع رسانی دارو و سمومDPIC                                     * برای حفظ سلامت خودمان آنتی بیوتیک را هوشمندانه استفاده کنیم .                                     * متاسفانه آمار ها نشان می دهد که کشور ایران بالاترین رتبه سرانه مصرف دارو در جهان را دارد.

9:27:46 AM 1398 / 03 / 05
 
اخبار دارو

از خود درمانی بپرهیزید

هنگام مشاهده علایم بیماری از خوددرمانی بپرهیزید

به گزارش وب دا؛ رییس مرکز تحقیقات سرطان علوم‌پزشکی مشهد با بیان این که «در جامعه ایرانی با دو مشکل اساسی در رابطه با بیماری‌های خاص مانند سرطان مواجه هستیم»، تصریح کرد: متأسفانه در اغلب موارد مردم حتی علامت خطر بیماری را هم جدی نمی‌گیرند و دست به خوددرمانی می‌زنند غافل از این که بیماری مانند سرطان زمانی علامت‌دار می‌شود که به مرحله پیشرفته رسیده است.

 

دکتر رهام سالک با تأکید بر این که «خوددرمانی با آموزش و اطلاع‌رسانی باید از فرهنگ عامه ما حذف شود»، گفت: نکته مهم دیگر وجود مشاوران حاذق پزشکی است که باید مسوولان تلاش کنند در قالب اجرای برنامه پزشک خانواده، این امکان را هر چه بهتر و سریعتر در اختیار مردم قرار دهند تا بتوانند در صورت بروز علائم بیماری، به راحت‌ترین شکل با پزشک مشورت کنند.

وی خاطرنشان کرد: جالب است بدانید که شواهد بیانگر آنست که شهرنشینان کمتر به علایم و نشانه‌های بیماری توجه می‌کنند اما افراد روستایی نسبت به شرایط سلامتی خودشان حساس‌تر بوده و بطور حتم به پزشک مراجعه می‌کنند.

 

شیوع بالای سرطان مری در کشور جای خود را به سرطان معده داده است

دکتر سالک با اشاره به این که «طی دهه گذشته، شیوع بالای سرطان مری در کشور جای خود را به سرطان معده داده است»، اظهار کرد: سرطان مری ارتباط نزدیکی با مشکلات فرهنگی تغذیه‌ای و فقر غذایی بیماران داشت اما به تدریج با تغییر الگوهای تغذیه‌ای و سبک زندگی مردم و گرایش به فست‌فودها و گوشت‌های فراوری‌شده سرطان معده بیشترین شیوع را در میان زنان و مردان ایرانی دارد.

رییس مرکز تحقیقات سرطان علوم‌پزشکی مشهد همچنین درباره سرطان‌زایی امواج الکترومغناطیسی و مخابراتی و ماکرویو، تصریح کرد: 25 سال است که تمام مراکز تحقیقاتی دنیا بر روی این مسأله تحقیق می‌کنند اما هنوز نتیجه قطعی برای خطرات این امواج و احتمال سرطان‌زایی آنها ارایه نشده و همه چیز تنها در حد هشدار است.

وی با اشاره به برخی اظهار نظرها درباره سرطان‌زایی امواج الکترومغناطیس،خاطرنشان کرد: با اگر و مگر نمی‌توان کار بی‌نقص و سازمان یافته‌ای انجام داد و این موضوع غیرقابل انکار است که انتخاب و نوع تحقیقات پزشکی در کشورهای جهان سوم و در حال توسعه بدلیل کمبود منابع تابع شرایط خاصی است.

به گفته دکتر سالک، در سال 2001، سازمان بهداشت جهانی خطاب به جهان سوم اظهار کرد که منابع خود را برای تحقیقات تلف نکنید چون می‌توانند در جاهای ارزشمندتری هزینه کنید. بگذارید تحقیقات را کشورهای ثروتمندتر که منابع مالی کافی دارند، انجام دهند.

منبع خبر : پایگاه خبری وزارت بهداشت

ساعت : 14:14 -  روز  : یکشنبه  - 3 /  6 / 1392 /  شماره خبر : 31 / تعداد نمايش :1216

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :
  نظرات كاربران:


   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر